Ռուսաստանի Կարմիր խաչի կողմից ուղարկված հումանիտար օգնությունը Ստեփանակերտում է
Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Արցախի Հանրապետություն ուղարկված հումանիտար օգնությամբ բեռնված ավտոմեքենան Ակնա- Ասկերան ճանապարհով հասել է Ստեփանակերտ։
Ասկերանի քաղաքապետ Հայկ Շամիրյանը «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասել է, որ «Տանկ» հուշակոթողի մոտ հավաքված մտահոգ քաղաքացիները սկզբում ընդվզել են, չեն թույլատրել ավտոմեքենայի մուտքն Արցախ, այնուհետև համաձայնության են եկել, որից հետո Ռուսաստանի Դաշնության Կարմիր խաչի բեռնատարը ոստիկանության ուղեկցությամբ հասել է մայրաքաղաք Ստեփանակերտ։
Հիշեցնենք՝ սեպտեմբերի 9-ին Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնել էին, որ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը հանդես է եկել Արցախի Հանրապետությանը հումանիտար օգնություն տրամադրելու նախաձեռնությամբ՝ հաշվի առնելով հանրապետությունում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը։ Օգնությունը, որը պարունակում է ռուսական արտադրության կենսական նշանակության ապրանքներ, Արցախ է ուղարկվել ռուսական Կարմիր խաչի միջոցով՝ այդ կազմակերպության մեքենաներով:
«Արցախի Հանրապետության իշխանությունները, ելնելով Ադրբեջանի կողմից իրականացվող լիակատար շրջափակման հետևանքով առաջացած սուր հումանիտար խնդիրները մեղմելու անհրաժեշտությունից, որոշել են թույլ տալ Ասկերան քաղաքով ռուսական բեռների մուտքը մեր հանրապետություն:
Միաժամանակ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, համաձայն որի՝ Լաչինի միջանցքով վերականգնվելու են հումանիտար բեռնափոխադրումները ռուս խաղաղապահների ու Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից»,-հայտնել էին շտաբից։

Автомобиль с гуманитарной помощью, отправленный Российской Федерацией в Республику Арцах, по дороге Акна-Аскеран прибыл в Степанакерт.
По словам мэра Аскерана Айка Шамиряна, обеспокоенные граждане, собравшиеся возле памятника "Танк", сначала протестовали, не пустили машину в Арцах, затем пришли к соглашению, после чего в сопровождении полиции в столицу Степанакерт прибыл грузовик Красного Креста Российской Федерации.
Как сообщал Инфоцентр Арцаха ранее, правительство Российской Федерации выступило с инициативой по оказанию гуманитарной помощи Республике Арцах. Помощь, содержащая жизненно важные продукты российского производства, на днях была отправлена в Арцах посредством Российского Красного Креста на транспортных средствах организации.
Власти Республики Арцах, исходя из необходимости смягчения острых гуманитарных проблем, вызванных тотальной блокадой, осуществляемой Азербайджаном, приняли решение разрешить ввоз российских грузов в нашу республику через город Аскеран.
При этом была достигнута договоренность, согласно которой будут восстановлены перевозки гуманитарных грузов через Лачинский коридор посредством российских миротворцев и Международного комитета Красного Креста.