Փաշինյան-Էրդողան զանգը մի քանի կարևոր բան է խորհրդանշում. Վարուժան Գեղամյան
«Սեպտեմբերի 12-ին Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի և ՀՀ դե-ֆակտո վարչապետի միջև տեղի է ունեցել հեռախոսազրույց։ Թեև մեզ հայտնի չեն զրույցի մանրամասները, սակայն ինքնին զանգը մի քանի կարևոր բան է խորհրդանշում։
◾ Հեռախոսազրույցը տեղի ունեցավ Արցախի նախագահի ընտրություններից անմիջապես հետո։ Ուստի զրույցի հիմնական թեման Արցախն էր։ Փաստացի Հայաստանը պաշտոնապես թույլ է տալիս Թուրքիային լինել Արցախյան հակամարտության կողմ։ Սրանից առաջ դիվանագիտական մակարդակում մենք մշտապես Թուրքիայի այդ փորձերը տապալել ենք։ Այժմ ինքներս ենք բերում Թուրքիային և ներգրավվում խաղի մեջ։
◾Թուրքիայի նախագահի հետ խոսելով՝ հայկական կողմը լեգիտիմացրել է Թուրքիայի ազդեցության տարածումը մեր միկրո-տարածաշրջանում՝ Հարավային Կովկասում։ Սա բխում է բացառապես Թուրքիայի շահերից։ Եվ Թուրքիան մեծացնելու է նման միջամտությունները մեր ներքին ու արտաքին գործերին՝ այդպիսով Հայաստանը ներառելով իր ազդեցության գոտում (հիշենք թեկուզ Նեմեսիսի արձանի տեղադրման դեմ աշխատանքը, այժմ փաստացի Արցախի նորընտիր նախագահին չշնորհավորելու արգելքը)։
◾Եվ մի փոքրիկ դետալ։ Ըստ թուրքական և ադրբեջանական մեդիայում առկա արտահոսքի՝ երեք օր շարունակ ՀՀ դե-ֆակտո վարչապետը փորձել է կապ հաստատել Թուրքիայի նախագահի հետ, ինչին ստացել է մերժում։ Թե ինչ պայմանների բավարարման արդյունքում է կայացել հեռախոսազրույցը, ևս անհայտ է։
Հայաստանի դեպի Արևմուտք շրջադարձի կայացման պարագայում հենց Թուրքիան է (որպես ՆԱՏՕ անդամ) լինելու է Արևմուտքը մեզ համար՝ դրանից բխող հետևանքներով»։

Варужан Гегамян представил несколько важных моментов в связи с телефонной беседой Пашинян-Эрдоган
Между президентом Турции Эрдоганом и де-факто премьер-министром Армении 12 сентября состоялся телефонный разговор. Хотя детали разговора нам неизвестны, однако звонок сам по себе символизирует несколько важных моментов, пишет тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян.
«Телефонный разговор состоялся непосредственно после выборов президента Арцаха. Посему основной темой беседы был Арцах. Фактически, Армения официально позволяет Турции быть стороной Арцахского конфликта. До этого мы на дипломатическом уровне эти попытки Турции всегда срывали. Сейчас мы сами вовлекаем Турцию в игру.
Говоря с президентом Турции, армянская сторона легитимировала распространение влияния Анкары в нашем микрорегионе – на Южном Кавказе. Это исходит исключительно из интересов Турции. И Турция увеличит подобные вмешательства в наши внутренние и внешние дела, тем самым включив Армению в зону своего влияния (вспомним хотя бы работу против установки памятника участникам операции «Немезис», запрет на поздравление ныне фактически новоизбранного президента Арцаха).
И небольшая деталь: согласно утечке в турецких и азербайджанских СМИ, на протяжении трех дней де-факто премьер-министр Армении пытался связаться с президентом Турции, на что получал отказ. В результате удовлетворения каких условий состоялся телефонный разговор, также неизвестно.
В случае разворота Армении на Запад именно Турция (как член НАТО) будет для нас Западом – с вытекающими отсюда последствиями», – указал Гегамян.