Փաշինյան. Մեծագույն հարգանք ունենք վրացական ամեն ինչի, այդ թվում պետհամարանիշերի նկատմամբ
Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ՔՊ-ական պատգամավոր Շիրակ Թորոյանը խոսեց ՊԵԿ նախագծի մասին, որով փորձ է արվում կարգավորել ՀՀ քաղաքացիների և երկքաղաքացիների՝ վրացական պետահամարանիշներով մեքենաների օգտագործումը Հայաստանի տարածքում։
«Ճիշտ է նախագիծը միտված է կարգավորելու այդ խնդիրը, բայց այն իր մեջ պարունակում է բավականաչափ լուրջ հիմնախնդիր»,- ասաց նա։
Շ.Թորոսյանը նշեց, որ կողմ է հարցի կարգավորմանը, բայց կարգավորվելուն զուգընթաց պետք է հաշվի առել արդեն գոյություն ունեցող փաստը։
Նիկոլ Փաշինյանն արձագանքեց. «Մեծագույն հարգանք ունենք վրացական ամեն ինչի, այդ թվում պետհամարանիշերի նկատմամբ, բայց խոսքն այն մասին է, որ ՀՀ-ում օտարերկրյա պետհամարանիշով ավտոմեքենաներ օգտագործելու ժամկետներ և կարգեր կան։ Մենք գիտենք, որ այդտեղ խոսքը ոչ թե վրացական պետհամարանիշերով ավտոմեքենաներ ունենալու մասին է, այլ ՀՀ նկատմամբ ունեցած հարկային պարտավորությունները չկատարելու մասին է։ Որևէ պատճառաբանության՝ Հայաստանի նկատմամբ հարկային և մաքսային պարտավորությունները չկատարելը, մեզ համար անընդունելի է»։

Пашинян: Мы с величайшим уважением относимся ко всему грузинскому, включая госномера
В ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении депутат от фракции «Гражданский договор» Ширак Торосян обратился к проекту КГД, по которому делается попытка урегулировать использование автомобилей с грузинскими госномерами на территории Армении для граждан РА и лиц с двойным гражданством.
«Этот проект нацелен на урегулирование проблемы, однако, содержит в себе довольно серьезные проблемы», – подчеркнул он.
Ш. Торосян отметил, что выступает за урегулирование данного вопроса, но параллельно с урегулированием необходимо учесть также уже существующие факты.
Премьер-министр РА Никол Пашинян на это ответил: «Мы с величайшим уважением относимся ко всему грузинскому, включая госномера, но речь идет о том, что в РА действуют сроки и порядки эксплуатации автомобилей с иностранными госномерами.
Мы знаем, что речь не об эксплуатации автомобилей с грузинскими государственными номерами, а неисполнении налоговых обязательств в отношении РА. Невыполнение налоговых и таможенных обязательств перед Арменией по какой-либо причине для нас неприемлемо».