Շողեր Բաբայան. Ուսուցիչը համբերությունից դեռ այսքան դուրս չէր եկել
Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում Երևանի, մարզերի տարբեր դպրոցներում աշխատող ուսուցիչներ, մանկավարժներ՝ դժգոհելով կրթության ոլորտում բարեփոխումների իրականացումից։
«Որևէ մեկին փողոցում բռնացնելու, նրա հետ խոսելու պահանջ չունենք։ Դրա կարիքը չունենք, մենք ուսուցիչ ենք, մենք դասասենյակից ենք դուրս եկել, մեր ասելիքը սենյակում ենք ասելու քաղաքակիրթ ձևով»,-ասաց մաթեմատիկայի ուսուցչուհի Շողեր Բաբայանը, որն աշխատում է երևանյան դպրոցներից մեկում։
Նա նշեց՝ ուսուցիչը երբեք համբերությունից այսքան դուրս չէր եկել։
«Սա մեկ օրվա բան չէր, փաստորեն։ Այս մեկ տարին անընդհատ մեզ ճնշեցին-ճնշեցին ու հասանք այս օրվան։ Ուսուցիչն այսքան համբերությունից դեռ դուրս չէր եկել, ինչպես այսօր։ Եթե այսքանից հետո բարձրացրած հարցերին լուծում չտրվեց, ինքս պատրաստ եմ դիմում գրել ու հեռանալ աշխատանքից։ Բողոքի ակցիայի բոլոր մասնակիցներն էլ պատրաստ են դրան»,-ասաց նա։
Շողեր Բաբայանն ասաց՝ կազմելու են 4-5 հոգուց կազմված խումբ, ովքեր պատրաստ են, հավասարակշիռ են, կարող են ընդգրկվել խմբի կազմում, քանի որ կառավարության ներկայացուցիչների հետ ակնկալում է բովանդակային քննարկում։

Ш. Бабаян: Учителей в Армении еще никогда так не заставляли терять терпение
Перед зданием правительства Армении акцию протеста проводят работающие в различных школах Еревана и областей учителя и педагоги, выражая свое недовольство проводимыми в сфере образования реформами.
«Мы не стремимся поймать кого-то здесь на улице для разговора, у нас нет такого требования. Мы в этом не нуждаемся, мы учителя, мы работаем в классах, и проблемы озвучим цивилизованно – в кабинете», – сказала преподающая в одной из школ Еревана Шогер Бабаян.
Она отметила: учителей еще никогда так не заставляли терять терпение.
«Выходит, это все произошло не за один день. В течение этого года на нас постоянно давили и давили, и вот мы дошли до этого дня. Учитель никогда настолько не терял терпения, как сегодня. Если после всего этого поднятые нами вопросы не будут решены, я сама готова написать заявление и уйти с работы. К этому готовы все участники акции протеста», – сказала она.
По словам Бабаян, они сформируют группу из 4-5 хорошо подготовленных, уравновешенных преподавателей, от правительства же ожидают содержательного обсуждения.