Կիմ Չեն Ընը Պուտինին հրավիրել է Հյուսիսային Կորեա
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հրավիրել է իր երկիր։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին՝ հղում անելով Հյուսիսային Կորեայի կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը:
«Ընդունելությունից հետո Կիմ Չեն Ընը հրավիրել է նախագահ Պուտինին այցելել ԿԺԴՀ՝ իրեն հարմար ցանկացած ժամանակ: Նախագահը սիրով ընդունել է հրավերը և ևս մեկ անգամ պատրաստակամություն հայտնել մշտապես շարունակել ռուս-կորեական բարեկամության պատմությունն ու ավանդույթները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Գործակալության տեղեկատվության համաձայն՝ ԿԺԴՀ առաջնորդը նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստան կատարած այցը «նշանակալի պահ կհանդիսանա, որը երկու երկրների միջև հարաբերությունները նոր մակարդակի կբարձրացնի»:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ին երկու պետությունների ղեկավարները հանդիպել են ՌԴ «Վոստոչնի» տիեզերակայանում, որտեղ բանակցություններ են վարել: Սա Կիմ Չեն Ընի առաջին այցն է 2019 թվականից ի վեր:

Ким Чен Ын пригласил Путина посетить Северную Корею
Лидер КНДР Ким Чен Ын пригласил президента России Владимира Путина посетить Северную Корею, передает северокорейское Центральное телеграфное агентство (ЦТАК).
«После приема товарищ Ким Чен Ын вежливо пригласил президента Путина посетить с визитом КНДР в любое удобное для него время. Президент с удовольствием принял приглашение и еще раз выразил готовность неизменно продолжать историю и традиции российско-корейской дружбы», — говорится в сообщении.
Как передает РИА Новости, лидер КНДР также заявил, что состоявшийся визит в Россию «послужит знаменательным моментом, поднимающим отношения сотрудничества между двумя странами на новый уровень».