Կիմ Չեն Ընը Պուտինին հրավիրել է Հյուսիսային Կորեա
Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին հրավիրել է իր երկիր։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին՝ հղում անելով Հյուսիսային Կորեայի կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը:
«Ընդունելությունից հետո Կիմ Չեն Ընը հրավիրել է նախագահ Պուտինին այցելել ԿԺԴՀ՝ իրեն հարմար ցանկացած ժամանակ: Նախագահը սիրով ընդունել է հրավերը և ևս մեկ անգամ պատրաստակամություն հայտնել մշտապես շարունակել ռուս-կորեական բարեկամության պատմությունն ու ավանդույթները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Գործակալության տեղեկատվության համաձայն՝ ԿԺԴՀ առաջնորդը նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստան կատարած այցը «նշանակալի պահ կհանդիսանա, որը երկու երկրների միջև հարաբերությունները նոր մակարդակի կբարձրացնի»:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 13-ին երկու պետությունների ղեկավարները հանդիպել են ՌԴ «Վոստոչնի» տիեզերակայանում, որտեղ բանակցություններ են վարել: Սա Կիմ Չեն Ընի առաջին այցն է 2019 թվականից ի վեր:

Putin accepted the invitation, according to North Korean state news agency KCNA, though there was no immediate confirmation from the Kremlin. Since Russia's 2022 invasion of Ukraine, Putin has rarely travelled abroad.
Calling each other "comrades", Putin and Kim toasted to their friendship on Wednesday with Russian wine after the 70-year-old Russian president showed Kim, 39, around Russia's most modern space launch facility and they held talks alongside their defence ministers.
"At the end of the reception, Kim Jong Un courteously invited Putin to visit the DPRK at a convenient time," KCNA said, referring to the Democratic People's Republic of Korea, North Korea's formal name.
"Putin accepted the invitation with pleasure and reaffirmed his will to invariably carry forward the history and tradition of the Russia-DPRK friendship," KCNA said.