Ադրբեջանից հույս են հայտնել, որ մինչև տարեվերջ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կկնքեն
Ադրբեջանը դեռևս հույս ունի մինչև տարեվերջ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքել։ Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Մենք դեռ հույս ունենք, որ խաղաղ պայմանագիր կստորագրվի մինչև այս տարվա վերջ և կոչ ենք անում Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությանը կատարել հիմնական քայլը՝ պաշտոնապես, խաղաղության պայմանագրի տակ իրենց ստորագրությամբ, արձանագրել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումը»,-ասել է նա՝ պնդելով, թե արցախահայության հարցերն իրենց ներքին գործն է և Հայաստանը չպետք է խառնվի դրանց։
Հաջիևը նաև անջատողականության ֆինանսավորում է որակել Արցախի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական խնդիրները լուծելու համար Հյաստանից միջպետական վարկերի հատկացումը:
Հիշեցնենք, որ 2020թ.-ին սանձազերծած 44-օրյա ագրեսիայի հետևանքով օկուպացվեցին Արցախի Հանրապետության նոր տարածքներ, 40 հազարից ավել արցախցիներ բռնագաղթեցին իրենց հազարամյա բնօրրանից, արդյունքում՝ արցախյան հիմնահարցը, որն ազգերի ինքնորոշման հարթությունում է, ոչ թե լուծվեց, այլ ավելի խորացվեց: Ադրբեջանն արդեն 10 ամիս է լիակատար բլոկադայի մեջ է պահում Արցախը՝ տեղի բնակչությանը կանգնեցնելով աղետի առաջ:

Baku hopes for signing of peace deal with Yerevan by year-end
Azerbaijan still hopes to conclude a peace treaty with Armenia by the end of the year, assistant to the president of Azerbaijan Hikmet Hajiyev said in an interview with TASS.
"We still hope for the signing of a peace treaty before the end of this year and call on the Armenian political leadership to take the main step - officially, with their signature under the peace treaty, to record recognition of the territorial integrity of Azerbaijan and to commit to refrain from interfering in the internal affairs of our country in the future," he said, referring to the Artsakh (Nagorno-Karabakh) issue.
According to the assistant to the head of the republic, it is important that Armenia abandons the policy of financing "separatism" in Azerbaijan. "As for the activities of international mediators, we highly appreciate their contribution to the normalization of Azerbaijani-Armenian relations," he added.
Azerbaijan occupied large swaths of Artsakh territories during the 2020 war, forcing over 40,000 indigenous Armenians to flee their homes. The people of Artsakh have been living under Baku's brutal blockade for nearly 10 months now, without any access to food, medicine and other essential goods.