«Փաշինյանը կորցնում է իշխանությունը Հայաստանում». Ռուսական լրատվամիջոցները՝ Երևանի ավագանու ընտրություններում իշխող կուսակցության արդյունքների մասին
Ռուսական լրատվամիջոցները գրում են, որ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, բոլոր ընտրատեղամասերի տվյալները հաշվելուց հետո, Երևանի ավագանու ընտրություններում հավաքել է 32,57 %։ Այժմ քաղաքապետ նշանակելու համար կուսակցությունը պետք է կոալիցիա կազմի ավագանիում։ Փաշինյանի կուսակցության ցուցակը գլխավորում է փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Ընտրություններում երկրորդը նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունն է, որը հավաքեց 18,89 %, «Մայր Հայաստան» դաշինքը՝ 15,43 %։ Քաղաքային խորհրդարանում է նաև նախկին վարչապետ Արամ Սարգսյանի «Հանրապետություն» կուսակցությունը՝ 11,32 % ձայն, «Հանրային ձայն» կուսակցությունը՝ 9,68 %։ Ընտրություններին մասնակցությունը ռեկորդային ցածր է եղել՝ 28,46%։
Երևանի ավագանու ընտրությունները լուսաբանող ռուսական լրատվամիջոցները լի են հետևյալ վերնագրերով հոդվծներով. «Երևանի ընտրություններից հետո Փաշինյանի կուսակցության դեմ հզոր կոալիցիա է ձևավորվել» («Գլավնիհ ռեգիոնալնի»), «Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը չի կարողանա Երևանի քաղաքապետ նշանակել» («Ինտերֆաքս»), «Փաշինյանը կորցնում է իշխանությունը Հայաստանում» («Վեստնիկ կավկազա»):

«Пашинян теряет власть в Армении». Российские СМИ – о результатах  правящей партии на выборах в Совет старейшин Еревана
15:38 18/09/2023
«Пашинян теряет власть в Армении». Российские СМИ – о результатах правящей партии на выборах в Совет старейшин Еревана
Партия Никола Пашиняна «Гражданский договор» после подсчета данных со всех избирательных участков получила на выборах в Совет старейшин Еревана 32,57%.  Теперь для назначения мэра города партии придется формировать в горсовете коалицию. Список партии Пашиняна возглавляет вице-мэр Тигран Авинян.
Второй на выборах стала партия бывшего мэра Айка Марутяна «Национальный прогресс», она получила 18,89%, блок «Мать Армения» - 15,43%. В городской парламент проходят партия «Республика» бывшего премьер-министра Арама Саргсяна, за нее проголосовали 11,32%, и партия «Общественный голос» с поддержкой 9,68% избирателей. Явка на выборах была рекордно низкой – 28,46%.
Между тем, российские СМИ, освещавшие выборы в Совет старейшин Еревана, пестрят заголовками: «Против партии Пашиняна после выборов в Ереване сформировалась мощная коалиция» («Главный региональный»), «Партия «Гражданский договор» Пашиняна не сможет назначить мэра Еревана» («Интерфакс»), «Пашинян теряет власть в Армении» («Вестник Кавказа»).