Թուրքիա-Հայաստան խաղից հետո Շտեֆան Կունցին հեռացրել են աշխատանքից
Թուրքիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Շտեֆան Կունցը կհեռանա զբաղեցրած պաշտոնից: Այս որոշումը կայացրել է Թուրքիայի ֆուտբոլային ֆեդերացիայի ղեկավարությունը, գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին։
Կունցը Թուրքիայի հավաքականը գլխավորել է 2021 թվականի սեպտեմբերից։ Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլում Հայաստանի հավաքականի հետ Թուրքիայի հավաքականի խաղերից (1:1) և Ճապոնիայի հավաքականի հետ ընկերական խաղից (2:4) հետո սոցիալական ցանցերում և ֆուտբոլային փորձագիտական հանրությունում ակտիվացել են Կունցի հրաժարականի կոչերը:
«Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան որոշում է կայացրել բաժանվել ազգային հավաքականի տեխնիկական տնօրեն Շտեֆան Կունցից: ԹՖՖ-ի ղեկավարությունը զանգահարել է գերմանացի մարզչին և հայտնել նրան ընդունված որոշման մասին»,- ասվում ՝ հաղորդագրությունում։

СМИ: Главный тренер сборной Турции Кунц будет уволен после матча с Арменией
Футбольная федерация Турции TFF приняла решение расстаться с главным тренером сборной страны Штефаном Кунцем, руководство федерации сообщило немецкому тренеру о своем решении, пишет РИА Новости со ссылкой на газету Hürriyet.
Кунц возглавлял турецкую сборную с сентября 2021 года. После матчей сборной Турции со сборной Армении в отборочном цикле чемпионата Европы (1:1) и товарищеском матче со сборной Японии (2:4) в социальных сетях и футбольном экспертном сообществе активизировались призывы к отставке Кунца.
«Федерация футбола Турции приняла решение расстаться с техническим директором национальной сборной Штефаном Кунцем. Руководство TFF позвонило немецкому тренеру и сообщило ему о принятом решении», – пишет издание.
Сборная Турции занимает второе место (10 очков) в группе D отборочного турнира чемпионата Европы 2024 года.