Արմեն Բադալյան. «Հանրապետություն» կուսակցությանն օգնեց ոչ միայն ՔՊ-ն, այլև որոշ  ընդդիմադիրներ
Երևանի ավագանու ընտրությունների քվեարկության արդյունքները Panorama.am-ը վերլուծել է քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանի հետ։
Panorama.am-Պարոն Բադալյան, ԿԸՀ-ն հրապարակել է Երևանի ավագանու ընտրությունների նախնական արդյունքները։ Ի՞նչ ասաց ընտրողը։
Արմեն Բադալյան-Ընտրողն ասաց, որ ուժերի կողմից ներկայացված քաղաքական բովանդակությունը, ասելիքն ու խոսքն իրեն այդքան էլ չի հետաքրքրում։ Ինչի հետևանքով մասնակցությունը ցածր էր։
Panorama.am-Ինչպե՞ս կբացատրեք նման ցածր՝ 28.44 տոկոս մասնակցությունը։
Արմեն Բադալյան- Եթե դիտարկենք ընտրությունները քաղաքագիտական տրամաբանությամբ, ապա մասնակցության ցուցանիշը շատերը համեմատում են 2017, 2018 թվականներին տեղի ունեցած ընտրությունների մասնակցության հետ։ Բայց նման համեմատությունը տեղին չէ, քանի որ 2018-ին կար հեղափոխական էյֆորիա, որը լրացուցիչ շատ հզոր խթան էր, որպեսզի մեծ թվով մարդիկ գնան ընտրության, այսօր այդ էյֆորիան չկա։ Իսկ 2017-ի Երևանի ավագանու ընտրություններում, ըստ այդ ժամանակ տարածված լուրերի, ահռելի քանակությամբ գումար էր բաժանվել, դա էլ ֆինանսական խթան էր հանդիսացել, որ մեծ թվով ընտրողներ գնան ընտրությունների։ Այսօր փողի բաժանում չկա, հեղափոխական էյֆորիա չկա։ Իհարկե, նրանք, ովքեր փողով են քվեարկել, նրանց մի մասին բերել են տեղամաս հեղինակությունների միջոցով, այլ մեթոդներով՝ ՔՊ-ի օգտին քվեարկելու համար։
Ցածր մասնակցության երկրորդ պատճառը մասնակից ուժերի կողմից ներկայացված ծրագրերը չդարձան բավարար խթան, համապատասխան գրավչություն չունեին, որպեսզի մարդիկ գնային ընտրությունների։
Մյուս պատճառն ընտրական գործընթացի նկատմամբ մարդկանց անվստահությունն էր, քանի որ երբեք իշխանությունն ընտրություններում չի պարտվել։ Այսօր պարտվեց։
Panorama.am-Ստացած քվեների  առումով անակնկալներ եղա՞ն։
Արմեն Բադալյան-ՔՊ-ն ստացավ ավելի քիչ ձայն, քան 2021 թ ԱԺ ընտրությունների ժամանակ Երևանում ստացել էր։ Եթե չլիներ թաղային հեղինակությունների ակտիվ աշխատանքը, շատ ավելի քիչ կլիներ։ Որոշ տեղամասերում՝ օրինակ էրեբունիում, ՔՊ-ն 60-70 տոկոս ձայն էր հավաքում, թաղային հեղինակություններն այստեղ ակտիվ են աշխատել։
Այսինքն ՔՊ-ի առաջարկը, մեզ ձայն տվեք, որ մենք բակերն ու ավտոտնակները վերանորոգենք, այդքան էլ գրավիչ չէր։
«Մայր Հայաստան»-ի ստացած ձայները եթե համեմատաենք ԱԺ ընտրությունների ժամանակ երկրորդ նախագահի ուժի ստացած ձայների հետ, կարող ենք ասել, որ ձայները կիսով չափ նվազել են, սա ցույց է տալիս, որ դաշինքը չկարողացավ ասելիքը տեղ հասցնել կամ մատչելի դարձնել։ «Արցախը փրկվում է Երևանի ավագանու ընտրություններով», այդքան էլ չընկալվեց երևանցիների կողմից, մյուս կողմից էլ կոմունիկացիան պակասեց։
«Ապրելու երկիր»-ի չանցնելը ես կանախատեսել էի, պատճառը թեկնածուի նկատմամբ ունեցած մերժումն էր, չեմ ուզում ասել հակակրանք բառը, բայց կոնկրետ թեկնածուի նկատմամբ նման վերաբերմունք կար։
Շատ հետաքրքիր է ու դեռ անբացատրելի, որը պետք է ուսումնասիրվի, Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի անձն է։ Նա չուներ ոչ մի ռեսուրս, անգամ կուսակցություն, բայց երևանցիների մոտ հեղինակություն ունի, նա համարյա քարոզարշավ չէր արել։ Պատճառը պետք է ուսումնասիրվի, ի՞նչն է երևանցիներին ստիպում նրան ձայն տալ։
Ես ասել էի, որ Դոգի կուսակցությունը կանցնի, քանի որ մեծ լսարան ունի,  բայց հետաքրքիր էր, թե ինչ տոկոսով է անցնելու։ Այս առումով վերահաշվարկի կարիք կա, այս կուսակցությունը սկզբում գնում էր չորրորդ տեղ, հետո սահուն կերպով մղվեց հինգերերոդ տեղ՝ «Հանրապետություն» կուսակցությունից հետո։
«Հանրապետություն» կուսակցության դեպքում նման քանակի ձայներ հավաքելու  հարցում երկու գործոն էին կարևոր։ Այն հակառուսական գիծ էր տանում, իսկ երևանցիների մոտ հակառուսականությունը սկսում է գերիշխող դառնալ, երկրորդ՝ հակառուսական զանգվածը դիտարկեց այս կուսակցությունը որպես անցողիկ շեմը հաղթահարող։ Այս ուժի համար աշխատում էին նաև ՔՊ-ի կողմնակիցները, որպեսզի ՔՊ-ի հետ կոալիցիա ձևավորեին։ Բայց այս ծրագիրը չաշխատեց, ինչքան էլ փորձեցին։ «Հանրապետության» համար, ըստ օդում կախված լուրերեի, նաև որոշ ընդդիմադիրներ են աշխատել։
Panorama.am-Հետագա ի՞նչ զարգացումների կարող ենք ականատես լինել։ Հնարավո՞ր համարում եք «Ազգային առաջընթաց» կուսակցության և «Մայր Հայաստան» դաշինքի համագործակցություն, քանի որ քարոզարշավի ընթացքում «Մայր Հայաստան»-ի ներկայացուցիչները հաճախ էին քննադատում Մարությանին, նրան որակում արևմուտքի կողմից բերված։
Արմեն Բադալյան-Մինչև վերահաշավարկ չլինի, այս հարցերին պատասխանել չեմ կարող։ Քանի որ վերահաշվարկը կարող է թվեր փոխել։ Եթե թվեր չփոխվեն, ապա նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ասածն ու հետընտրական պրոցեսում անելիքը լրիվ տարբեր բաներ են։ Տեսականորեն հնարավոր է «Մայր Հայաստան», «Ազգային առաջընթաց», «Հանրային ձայն» կուսակցությունների համագործակցությունը։ Շատ կարևոր է, որ այս ուժերի ներկայացուցիչներից ավագանու մանդատ ստացածներից որևէ մեկն իրեն չհայտարարի անկախ, քանի որ ընդամենը մեկ մանդատի հարց է։

Почему ереванцы сделали такой выбор? политтехнолог проанализировал итоги голосования в Совет старейшин Еревана
14:43 18/09/2023
Корреспондент Panorama.am проанализировал результаты голосования на выборах в Совет старейшин Еревана с политтехнологом Арменом Бадаляном.
Panorama.am: Г-н Бадалян, ЦИК обнародовала предварительные итоги выборов в Совет старейшин Еревана. Что этим хотели сказать избиратели?
Армен Бадалян: Избиратели заявили, что политическое содержание, представленное политсилами, не так сильно их интересует. Вследствие чего и показатели участия в голосовании оказались низкими.
Panorama.am: Как можно объяснить такой низкий процент участия – 28.44%?
Армен Бадалян: Если рассматривать выборы в рамках политологической логики, то показатель участия многие сравнивают с уровнем участия в выборах в 2017, 2018 годах. Но подобное сравнение неуместно, поскольку в 2018 году наблюдалась эйфория революции, что послужило дополнительным мощным стимулом, чтобы большое число людей отправились на выборы, сегодня же этой эйфории нет. А участие в выборах в Совет старейшин Еревана в 2017 году, согласно распространяемым в то время сведениям, можно объяснить дачей избирательных взяток, это же послужило финансовым стимулом, чтобы большое число избирателей отправились на выборы. Сегодня же никто деньги не раздает, и революционной эйфории тоже нет. Конечно, часть голосовавших за деньги была приведена на выборы посредством авторитетов, а проголосовавшие за ГД – путем других методов.
Вторая причина столь низкой явки на выборы заключается в том, что представленные политсилами программы не стали достаточным стимулом, отсутствовала соответствующая привлекательность.
Следующая причина заключалась в недоверии людей к избирательным процессам, поскольку власть никогда не проигрывала в выборах. Но сегодня проиграла.
Panorama.am: Стали ли сюрпризом полученные голоса?
Армен Бадалян: «Гражданский договор» получил меньше голосов, чем получила в Ереване на выборах в НС 2021 года. Если бы не было активной работы районных авторитетов, то получила бы ещё меньше голосов. На некоторых избирательных участках, например, в Эребуни, «ГД» набирала по 60-70%, поскольку районные авторитеты активно там поработали.
То есть предложение «Гражданского договора», в частности, проголосуйте за нас, чтобы мы отремонтировали дворы и гаражи, стало не столь привлекательным.
Полученные альянсом «Мать-Армения» голоса, если сравнивать с голосами, полученными политической силой второго президента во время выборов в НС, то можно увидеть, что они сократились вдвое, а это демонстрирует, что альянс не смог преподнести свои подходы грамотно. Тезис о том, что «Арцах будет спасен благодаря выборам в Совет старейшин Еревана», не был воспринят ереванцами, с другой стороны, не хватило коммуникации.
Я предвидел провал «Страны жизни», причина заключалась в неприятии кандидата, не хотел бы использовать слово «антипатия», но конкретно к кандидату было именно такое отношение.
Крайне интересна и пока необъяснима кандидатура бывшего мэра Еревана Айка Марутяна, это следует проанализировать. У него не было ни ресурсов, даже партии, но он обладает авторитетом среди ереванцев, он почти не проводил агиткампанию. Причину следует ещё изучить, в частности, почему именно ереванцы проголосовали за него.
Я также прогнозировал, что партия Вардана Гукасяна («Дог») «Общественный голос» пройдет, поскольку у него большая аудитория, но интересно было, какой процент наберет. В этом смысле есть необходимость в перерасчете голосов. В самом начале эта партия находилась на четвертом месте, потом плавно оказалась на пятом – после партии «Республика» («Анрапетутюн»).
Получение такого числа голосов в случае партии «Республика» объясняется двумя факторами.
Эта партия проводила антироссийскую линию, а антироссийские настроения становятся подавляющими среди ереванцев. Во-вторых, антироссийская масса рассматривала эту партию как силу, которая преодолеет проходной порог. В поддержку этой силы работали также сторонники «ГД», чтобы сформировать коалицию с «ГД». Но этот план не сработал, как бы не старались. По слухам, на «Республику» работали и некоторые оппозиционеры.
Panorama.am: Очевидцами каких событий в дальнейшем мы можем стать? Считаете ли вы возможным сотрудничество партий «Национальный прогресс» и альянса «Мать Армения», поскольку представители альянса «Мать Армения» в ходе агиткампании многократно критиковали Марутяна, квалифицирую его ставленником Запада.
Армен Бадалян: Не смогу ответить на эти вопросы, пока не будет проведен пересчет голосов. Поскольку пересчет может изменить имеющиеся цифры. Если цифры не изменятся, то сказанное в ходе агиткампании и в поствыборный период – совершенно разные вещи. Теоретически возможно сотрудничество альянса «Мать Армения», партий «Национальный прогресс» и «Общественный голос». Крайне важно, чтобы кто-либо из получивших мандат от этих политсил не объявил себя независимым, поскольку здесь стоит вопрос всего одного мандата.