Իրանը չեղարկել է դեպի Հայաստան և Ադրբեջան ավիաչվերթների, ինչպես նաև այդ երկրներից դեպի Իսլամական Հանրապետություն թռիչքների արգելքը։
Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ» գործակալությունը՝ վկայակոչելով Իրանի Քաղավիացիայի կազմակերպությանը։
Երբ տեղեկություններ եղան ռազմական գործողությունների բռնկման մասին (Լեռնային Ղարաբաղում), մենք թռիչքների արգելք մտցրինք։ Այսօր հայտնի է դարձել հրադադարի մասին, ուստի որոշ թռիչքներ թույլատրվել է իրականացնել»,- ասել է գերատեսչության ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 19-ի կեսօրից հետո Ադրբեջանը հարձակվեց Արցախի վրա, ինչի հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցում է 200-ը, կա ավելի քան 400 վիրավոր, բազմաթիվ անհետ կորածներ։ Մարդիկ կորցրել են իրենց տները, օրվա մեծ մասն անցկացնում են նկուղներում։

Иран снял запрет на полеты в Азербайджан и Армению, а также авиарейсы, выполняемые из этих стран в исламскую республику. Об этом в среду сообщило агентство ISNA со ссылкой на представителя Организации гражданской авиации Ирана.
«Когда появились сообщения о начале боевых действий [в Нагорном Карабахе], мы ввели запрет на полеты. Сегодня стало известно о прекращении огня, поэтому выполнение некоторых рейсов было разрешено», – приводит слова представителя ведомства ТАСС.
Ранее глава Организации гражданской авиации Ирана Мохаммад Мохаммади-Бахш сообщил, что во вторник ведомство направило летному составу извещение NOTAM, запрещающее перелеты между Ираном, Азербайджаном и Арменией.