Սեպտեմբերի 22-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, նախագահությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, տեղի է ունեցել Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով, որի ընթացքում քննության է առնվել հոկտեմբերի 1-ին Սրբալույս Մյուռոնի օրհնության արարողության անցկացման հարցը։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի հաղորդմամբ, նկատի առնելով Արցախի շուրջ ստեղծված ծանր իրավիճակը՝ որոշում է կայացվել հետաձգել Մյուռոնօրհնեքը և հարակից միջոցառումները։
Որոշվեց նաև հոկտեմբերի 1-ը հռչակել Արցախի համար համազգային աղոթքի օր, որի առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում և Հայաստանի ու Սփյուռքի բոլոր եկեղեցիներում հավարտ Ս․ Պատարագի կկատարվի աղոթքի հատուկ կարգ։

The Mother See of Holy Etchmiadzin has decided to postpone the Blessing of the Holy Muron and related events scheduled for October 1 given the dire situation in Artsakh (Nagorno-Karabakh) in the wake of Azerbaijan’s military aggression.
The decision was made at Friday's meeting of the Supreme Spiritual Council chaired by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, the Armenian Church press office said.
It was also decided to declare October 1 as a nationwide prayer day for Artsakh, on the occasion of which a special order of prayer will be performed following the Divine Liturgy in the Mother See of Holy Etchmiadzin and all churches in Armenia and Diaspora.