ՄԻԵԴ-ն բավարարել է ՀՀ կառավարության պահանջը և միջանկյալ միջոց կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի
ՄԻԵԴ-ն ամբողջությամբ բավարարել է ՀՀ կառավարության պահանջը և միջանկյալ միջոց է կիրառել ընդդեմ Ադրբեջանի: Այս մասին հայտնում են Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից։
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը հանգեցնում է Կոնվենցիայով երաշխավորվող իրավունքների խախտման լրջագույն վտանգի և չնայած սույն թվականի սեպտեմբերի 20-ին ձեռք բերված հրադադարի համաձայնության՝ սույն թվականի սեպտեմբերի 22-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, բավարարելով ՀՀ կառավարության ներկայացրած պահանջը, Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառել ե միջանկյալ միջոց: Մասնավորապես,ՄԻԵԴ-ը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողության իրականացումից, որը կարող է հանգեցնել Կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգման արգելք) հոդվածներով երաշխավորվող իրավունքների խախտմանը:
ՄԻԵԴ-ը նաև որոշում է կայացրել այս մասին հրատապ ծանուցել ԵԽ Նախարարների կոմիտեին»,- նշում են գրասենյակից։

ЕСПЧ полностью удовлетворил иск правительства РА и применил обеспечительную меру против Азербайджана
15:30 22/09/2023
ЕСПЧ полностью удовлетворил иск правительства РА и применил обеспечительную меру против Азербайджана. Об этом сообщают из офиса представителя Армении по международным правым вопросам.
«Учитывая то обстоятельство, что сложившаяся в Нагорном Карабахе ситуация приводит к серьезнейшей опасности нарушения гарантированных Конвенцией прав, и несмотря на достигнутое 20 сентября с. г. соглашение о прекращении огня, 22 сентября с. г. Европейский суд по правам человека, удовлетворив требование правительства РА, применил в отношении Азербайджана обеспечительную меру.
В частности, ЕСПЧ обязал Азербайджан воздерживаться от любых действий, которые могут привести к нарушению прав, гарантированных статьями 2 (право на жизнь) и 3 (запрещение пыток) Конвенции.
ЕСПЧ также принял решение срочно уведомить об этом Комитет министров СЕ», – отмечают из офиса.