Հստակ արձանագրենք՝ ակնհայտորեն գործ ունենք բռնի տեղահանման գործընթացի հետ. ՀՀ ՄԻՊ
«Մենք այստեղ ենք բռնի տեղահանված անձանց իրավունքների պաշտպանության վիճակը  ոչ միայն դիտարկելու, այլ նաև պաշտպանության  գործընթացը փաստացի ստանձնելու նպատակով»,-  Կոռնիձորում գտնվող հումանիտար կայանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց  ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը։
Հիշեցնենք, որ հենց այդ կայանում են Արցախից բռնի տեղահանված և Հայաստան տեղափոխված քաղաքացիները գրանցվում, կարիքների առաջնային գնահատում կատարվում։
Նա նշեց, որ իրենք անընդհատ կապի մեջ են միջազգային գործընկերների հետ, նաև այստեղ են միջազգայի գործընկերների հետ։
«Երկրորդ, մենք հենց ինքներս ենք  զբաղվում իրավունքների պաշտպանությունը  հնավորինս պատշաճ մակարդակով իրացնելու պրոցեսով։ Երրորդ՝ փաստահավաք աշխատանք ենք իրականացնում»,- նշեց Մանասյանը։
Նա հայտնեց, որ զրուցել է տեղահանվածերի հետ, նաև իրենց հատուկ մեթոդաբանությամբ են զրույց վարել։
«Մի բան կուզեմ հստակ արձանագրել՝ մենք ակնհայտորեն գործ ունենք բռնի տեղահանման գործընթացի հետ, որովհետև  նույնիսկ այն դեպքում, երբ մարդիկ, ըստ էության, իրենք են այս պահին դուրս գալիս իրենց տներից, հայրենիքից, բայց ակնհայտ է, որ այդ իրավիճակը ստեղծվել է  այն պատճառով, որ իրենք  չունեն  մարդու հիմնարար իրավունքների, անվտանգության երաշխիքներ։ Դա ցույց է տալիս նաև այստեղ եղած իրավիճակը»,- ասաց Անահիտ Մանասյանը։

ЗПЧ Арцаха: Очевидно одно – мы имеем дело с процессом по вынужденному переселению
«Мы находимся здесь, чтобы не только для наблюдения за состоянием прав вынужденно перемещенных лиц, но и фактического выполнения процесса по защите их прав», – заявила Защитник прав человека Армении Анаит Манасян в беседе с журналистами на гуманитарном посту в Корнидзоре.
Напомним, что на этом участке регистрируются граждане, вынужденно переселенные
из Арцаха и переселенные в Армению, и проводится первичная оценка их потребностей.
Она отметила, что они находятся на постоянной связи с международными коллегами, на месте находятся также международные коллеги.
«Во-вторых, мы сами занимаемся процессом защиты прав на должном уровне. В-третьих, мы ведем работу по сбору фактов», – подчеркнула Манасян.
ЗПЧ сообщила, что они побеседовали с перемещенными лицами по специальной методике.
«Хотелось бы зафиксировать одно: мы очевидно имеем дело с процессом по вынужденному переселению, поскольку даже в случае, когда люди, по сути, добровольно покидают свои дома, родину, тем не менее, очевидно, что эта ситуация сложилась из-за того, что у них нет гарантий безопасности. Об этом свидетельствует происходящая там ситуация», – отметила А. Манасян.