ԼՂ-ում ռուսական բազայի վրա հարձակումները և վեց ռուս զինվորականների մահը պատահականություն չեն. Կոնստանտին Զատուլին
Բաքվի նպատակն է ստիպել ռուս խաղաղապահներին չմիջամտել Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակին: Այս մասին «Խոսում է Մոսկվան» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում ասել է Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
«Այժմ պայքար է տարվում, որպեսզի մեր խաղաղապահները մնան այնտեղ»,- նշել է նա։
Կոնստանտին Զատուլինի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում հարձակումները ռուսական բազայի վրա և ռուս խաղաղահների զոհվելը պատահականություն չեն։
«Ոչ միայն խաղաղապահներ են զոհվել, այլ նաև հարձակումներ են իրականացվել տեղանքի վրա, պայթեցվել է պահեստ և այլն։ Այս ամենը ահաբեկման ռազմավարություն է, որպեսզի մեր խաղաղապահներն իրենց պահեն այնպես, ինչպես կցանկանար Ադրբեջանը՝ ավելի հանգիստ։ Մենք պետք է ընտրենք՝ կա՛մ պետք է դիմանանք, կա՛մ՝ ոչ։ Այսքանը: Կրակում են, օպերացիա են իրականացնում։ Ակնհայտ է, որ մեր խաղաղապահները, եթե սկսեն իրենց համար (Լեռնային Ղարաբաղի հայեր) միջամտել, անմիջապես հարձակման են ենթարկվում», - ասել է Զատուլինը։
Հիշեցնենք, որ ռուս խաղաղապահները Արցախում են 2020 թվականից՝ պայմանավորված նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով։ Սեպտեմբերի 20-ին ՌԴ ՊՆ-ն հայտնել է մի քանի խաղաղապահների մահվան մասին, երբ գնդակոծվել է ավտոմեքենան։ Ավելի ուշ Ադրբեջանի դատախազությունը պարզաբանել է, որ սպանվել է վեց ռուս։
Բաքվում քրեական գործ է հարուցվել. Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավար Ջեյհուն Բայրամովն ասել է, որ հետաքննության առաջին արդյունքներն արդեն ստացվել են, և բոլոր մեղավորները կպատժվեն։

Константин Затулин: Удары по расположению российской базы и смерть шестерых военных РФ — это не случайность
Цель Баку — заставить российских миротворцев не вмешиваться в ситуацию с Нагорным Карабахом, сказал в интервью радиостанции «Говорит Москва» первый зампред комитета Госдумы по делам СНГ, Евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин.
«Сейчас идёт борьба за то, чтобы наши миротворцы там остались. Очевидно, что Азербайджан при этом… Это не случайность — не только ведь убиты миротворцы, но и нанесены удары по расположению, взорван склад и так далее. Это всё стратегия устрашения, чтобы наши миротворцы вели себя так, как хотелось бы Азербайджану — потише. Нужно выбирать: или мы будем это терпеть, или не будем. Вот и всё. Стреляют, проводят операцию. Очевидно, что наши миротворцы, если начинают за них [армян Нагорного Карабаха — прим. ГМ] вступаться, сразу попадают под раздачу».
Сегодня Никол Пашин во время послания к гражданам страны заявил, что Азербайджан и российские миротворцы не могут должным образом обеспечить безопасность армян в Нагорном Карабахе.
Российские миротворцы находятся в Степанакерте с 2020 года по договорённости Москвы с Баку и Ереваном. 20 сентября Минобороны РФ сообщило о гибели нескольких миротворцев при обстреле автомобиля. Позднее в азербайджанской прокуратуре уточнили, что погибли шестеро россиян.