Բնակչության տեղափոխումը կատարվում է փուլային տարբերակով. Արցախի ՆԳՆ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանն այսօր ՆԳՆ ղեկավար կազմի հետ անց է կացրել աշխատանքային  խորհրդակցություն, տվել մի շարք հանձնարարականներ և ցուցումներ`դեպի ՀՀ քաղաքացիների անվտանգ երթևեկը կազմակերպելու, ինչպես նաև Արցախում գտնվող մեր հայրենակիցների ներքին անվտանգության, ճանապարհային երթևեկության և հասարակական կարգի պահպանման ուղղությամբ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից։
«Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը և անձնական օգտագործման տրանսպորտային միջոցներով մարդկանց մեծաքանակ հոսքը դեպի Հայաստանի Հանրապետություն, առաջացրել է  խցանումներ։
Այդ իսկ պատճառով,  հորդորում ենք`
Խուճապի չմատնվել և չշտապել` Արցախը Հայաստանին կապող միջանցքը չծանրաբեռնելու համար։
Բնակչության տեղափոխումը կատարվում է փուլային տարբերակով, որի համար սահմանված ժամկետներ չկան։ Գործընթացը կշարունակվի այնքան ժամանակ, մինչև ամբողջությամբ չապահովեն ՀՀ ուղևորվելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիների տեղափոխումը։
ՆԳՆ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը շարունակում է իր առաքելությունը,  իրականացնելով զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց աճյունների, ինչպես նաև  դեռևս անհայտ համարվող մեր հայրենակիցների որոնողափրկարարական աշխատանքները։

МВД Арцаха: Продолжаются поиски пропавших без вести и останков погибших
Президент Республики Арцах Самвел Шахназарян сегодня, 25 сентября, провел рабочее совещание с руководящим составом МВД, дал ряд поручений и указаний по организации безопасного движения граждан в РА и обеспечения безопасности, свободного движения и общественного порядка внутри Нагорного Карабаха. Об этом сообщает пресс-служба МВД.
«Учитывая сложившуюся ситуацию и большой поток людей в Республику Армения на транспортных средствах личного пользования, что вызвало пробки.
В связи с этим призываем:
Не паниковать и не торопиться, чтобы не перегружать коридор, связывающий Арцах с Арменией.
Эвакуация населения проводится поэтапно, для этого нет установленных сроков. Процесс будет продолжаться до тех пор, пока полностью не будут обеспечены перевозки желающих отправиться в Армению граждан.
Госслужба МВД по чрезвычайным ситуациям продолжает свою миссию, осуществляя поисково-спасательные работы, останков погибших военнослужащих и гражданских лиц, а также считающихся пока без вести пропавшими наших соотечественников.