«Հրապարակ». Որոշում կա, որ պետական բոլոր կառույցները պետք է աշխատեն` տեղավորեն արցախցիներին Հայաստանում, բայց ոչ մի դեպքում՝ Երևանում
«ՔՊ խմբակցության ղեկավարությունը պատգամավորներին օրերս հրահանգել է Երևանից չբացակայել, թեև հարկ չեն համարել բացատրել, թե ինչու: Ասել են` նման հրահանգ կա վերևից։ Իշխանության մեր աղբյուրներն ասում են, որ դեռևս 2-3 ամիս առաջ է քննարկվել Արցախի խնդրի «լուծման» այս սցենարը:
Փաշինյանը ՔՊ-ականների մոտ անկեղծացել է, որ արցախցիներին վերջը տեղահանում է սպասվում, որոշել են, որ այդ դեպքում պետական բոլոր կառույցները պետք է աշխատեն` տեղավորեն արցախցիներին Հայաստանում, բայց ոչ մի դեպքում՝ Երևանում, հակառակ դեպքում իրենք իրենց ձեռքով իրենց իշխանության տակ ռումբ կդնեն։ Ի դեպ, այսօր էլ ՔՊ-ում համոզված են, որ ռուս խաղաղապահներն ինչ-որ պահից թույլ չեն տա, որ մարդիկ լքեն Արցախը, քանի որ իրենց առաքելությունն ավարտված կլինի Արցախում:
Որոշ տեղեկություններով, ռուսների հաշվարկով՝ 20-25 հազար արցախցի կմնա, որ իրենց համար Արցախում մնալու լեգիտիմ հիմք ապահովեն: Այդ մասին հարցին Պուտինի մամուլի խոսնակը երեկ պատասխանել է. «Առայժմ դժվար թե ինչ-որ մեկը կարողանա դա ասել, քանի որ նրանք այժմ այնտեղ փաստացի գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում։ Մենք շարունակում ենք շփումները Բաքվի հետ»։ Երեկվա դրությամբ մոտ 7 հազար արցախցի է Հայաստան տեղափոխվել, պաշտոնական տվյալներով՝ 120 հազար մարդ էր ապրում»։

«Грапарак»: Все государственные структуры должны работать, чтобы устроить арцахцев в Армении, но ни в коем случае – в Ереване
12:46 26/09/2023
Газета «Грапарак» пишет, что руководство фракции «Гражданский договор» на днях дало указание депутатам не отсутствовать из Еревана, хотя не посчитали нужным объяснить, почему. Говорят, такое указание поступило сверху.
«Как говорят наши источники во власти, такой сценарий «решения» проблемы Арцаха обсуждался еще 2-3 месяца назад. Пашинян разоткровенничался перед депутатами «Гражданского договора», что арцахцев в конце ждет депортация, решили, что в этом случае все государственные структуры должны работать, чтобы устроить арцахцев в Армении, но ни в коем случае – в Ереване, в противном случае они своими руками заложат бомбу под свою власть. Кстати, в «Гражданском договоре» и сегодня уверены, что российские миротворцы в какой-то момент не разрешат людям покидать Арцах, поскольку их миссия будет завершена в Арцахе.
По некоторым сведениям, по расчетам русских, останется 20-25 тысяч арцахцев, чтобы обеспечить для них легитимное основание присутствия в Арцахе. Пресс-секретарь Путина вчера на вопрос об этом ответил: «Пока вряд ли это кто-то сможет сказать, потому что они сейчас там фактически находятся на территории Азербайджана. Мы продолжаем наши контакты с Баку». По состоянию на вчерашний день около 7 тысяч арцахцев переехали в Армению, по официальным данным в Арцахе живет 120 тысяч человек», - пишет газета.