Արցախից բռնի տեղահանված բնակիչների բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը կիրականացվի պետպատվերի շրջանակներում
18:01 26/09/2023
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը, այդ թվում` հիվանդանոցային,  իրականացվելու է պետական պատվերի շրջանակներում:
Ըստ կարիքի` անձը կարող է դիմել կեցության վայրին մոտ գտնվող առողջության առաջնային պահպանման բժշկական կազմակերպություն (ամբուլատորիա, պոլիկլինիկա, կանանց կոնսուլտացիա) կցագրվելու նպատակով, ինչը հիմք կդառնա սահմանված ծավալներով պետական պատվերի շրջանակներում բուժօգնությունից օգտվելու համար, ներառյալ` ամբուլատոր պայմաններում անվճար տրամադրվող դեղերը:

Медпомощь и обслуживание вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха будет осуществляться в рамках госзаказа
18:42 26/09/2023
Министерство здравоохранения Армении сообщает, что медицинская помощь и обслуживание, в том числе стационарное, вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха будет осуществляться в рамках государственного заказа.
Согласно информации, человек может обратиться в медицинскую организацию первичного звена здравоохранения (амбулаторию, поликлинику, женскую консультацию) вблизи места жительства с целью постановки на учет, что станет основанием для пользования медицинской помощью в рамках государственного заказа в определенных объемах, в том числе будут выдаваться лекарства, предоставляемые бесплатно в амбулаторных условиях.