Ռուս խաղաղապահների բուժկետ է տեղափոխվել պայթյունից տուժած 23 քաղաքացի
Արցախի Հանրապետությունում ռուս խաղաղապահի զորախմբի բուժկետ են տեղափոխվել սեպտեմբերի 25-ին Ասկերանի շրջանում վառելիքի պահեստում տեղի ունեցած խոշոր պայթյունի հետևանքով տուժած 23 քաղաքացի։ Խաղաղապահ զորախմբի թելեգրամյան ալիքից տեղեկանում ենք, որ նրանք ունենք մաշկի և վերին շնչուղիների տարբեր աստիճանի այրվածքներով։ Նշվում է, որ տուժածներին ցուցաբերվում է լիարժեք օգնությունը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտ-Ասկերան ավտոճանապարհի հարակից տարածքում` բենզինի պահեստում տեղի է ունեցել պայթյուն։ Արցախի «Հանրապետական բժշկական կենտրոն», «Արևիկ» ԲՄ, Իվանյանի բուժական կետ և ռուս խաղաղապահների բուժկետում ընդունել են ընդհանուր առմամբ 290 հիվանդ` տարբեր աստիճանի այրվածքներով։ Արցախի առողջապահոթյան նախարարության հաղորդմամբ, նրանց հիմնական մասը տեղափոխվել է «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»։ 7 հիվանդի կյանք հնարավոր չէր փրկել և նրանք մահացել են հիվանդանոցում։
Պայթյունի տուժած  տասնյակ հիվանդներ դեռևս գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում։ 13 չճանաչված մարմին տեղափոխվել է «Դատաբժշկական փորձաքննության բյուրո»։
Բազմաթիվ անձինք անհետ կորած են համարվում, քանի որ պայթյունի հետևանքով այրվել են և նրանց վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ պետք է ճշտվեն։

Арцах: в медицинский отряд РМК доставлено 23 человека с ожогами разной степени тяжести
Telegram-канал Peacekeeper, освещающий деятельность российских миротворцев, сообщает, что военные медики российского миротворческого контингента продолжают оказывать экстренную помощь пострадавшим при взрыве на складе топлива в Аскеранском районе Республики Арцах.
«В медицинский отряд РМК доставлено 23 человека с ожогами разной степени тяжести кожного покрова и верхних дыхательных путей. Всем нуждающимся и пострадавшим оказывается вся необходимая помощь в полном объеме», – говорится в сообщении.
Напомним, Минздрав Арцаха сегодня ранее сообщил, что 25 сентября в результате мощного взрыва на складе топлива в Аскеранском районе медцентры Республики Арцах и медотряд российского миротворческого контингента приняли 290 пациентов с ожогами различной степени тяжести.  К сожалению, жизни семи пациентов спасти не удалось, и они скончались в больнице.
Десятки пострадавших от взрыва пациентов все еще находятся в крайне тяжелом состоянии. 13 неопознанных тел были переданы в «Бюро судебно-медицинской экспертизы». Многочисленные люди считаются пропавшими без вести, поскольку сгорели в результате взрыва и дополнительная информация о них нуждается в проверке.