Հայաստանի հիվանդանոցներում Արցախից տեղահանված անձանց մահվան դեպքեր մինչ այս պահը չեն գրանցվել․ՀՀ առողջապահության փոխնախարար
19:16 26/09/2023
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արտակ Ջումայանը Կոռնիձորում լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է՝ Գորիսի մշակութային տանը բուժկետեր են հիմնվել, երկու ժամ առաջվա տվյալներով՝ այնտեղ օգնություն է ստացել Արցախից տեղահանված և Հայաստան տեղափոխված 700 անձ։
«Կեսից ավելին երեխաներ են։ Եղել են նաև ծննդաբերություններ, ամեն ինչ բարեհաջող է անցել»,– ասել է Ջումայանը։
Այն արցախցիներին, որոնց անհրաժեշտ է եղել հիվանդանոցային բուժօգնություն տրամադրել , տեղափոխել են բուժկենտրոններ։
«Հայաստանի հիվանդանոցներում Արցախից տեղահանված անձանց մահվան դեպքեր մինչ այս պահը չեն գրանցվել»,- ասել է առողջապահության փոխնախարարը։

Замглавы Минздрава РА: В больницах Армении до сих пор не зарегистрировано ни одного случая смерти вынужденных переселенцев из Арцаха
19:55 26/09/2023
Заместитель министра здравоохранения Армении Артак Джумаян в беседе с журналистами в Корнидзоре сообщил, что в доме культуры Гориса учреждены медпункты, по данным за последние несколько часов там медпомощь получили 700 вынужденно переселенных из Арцаха лиц.
«Больше половины – дети. Принимали также роды, всё прошло нормально», – отметил Джумаян.
Те арцахцы, которые нуждались в стационарной медпомощи, были доставлены в больницы.
«В больницах Армении до сих пор не зарегистрировано ни одного случая смерти вынужденных переселенцев из Арцаха», – отметил замглавы Минздрава РА.