Ադրբեջանցի զինծառայողները կրակել են Չարեքտարի 13-րդ դարի վանքի ուղղությամբ
Կովկասյան ժառանգության պաշտպանության կազմակերպությունը X-ի (նախկին Թվիթեր) միկրոբլոգում տեսանյութ է հրապարակել, որում երևում է՝ ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողերը կրակում Չարեքտարի 13-րդ դարի վանքի ուղղությամբ:
«Նման հարձակումներն ուղղակիորեն խախտում են հայկական մշակութային ժառանգության վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի ընդունած ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին որոշումը, դրանք պետք է հետաքննվեն ու կատարողները պատասխանատվության ենթարկվեն»,– նշված է գրառման մեջ։
Մարտակերտ – Շահումյան շրջանների նշանավոր վանքային համալիրներից է Չարեքտարի վանքը, որը գտնվում է Տրտու գետի աջ ափին, բարձունքի վրա: Նրա Սբ. Աստվածածին եկեղեցին կառուցվել է 1260 թվին: Վանքը գտնվում է ավերակ վիճակում: Շրջապատում կան պատմական նշանակության արձանագրություններով խաչքարեր, տապանաքարեր:

Азербайджанские военные открыли огонь по армянскому монастырю 13-го века в селе Чаректар
Организация защиты наследия Кавказа (Caucasus Heritage Watch) опубликовала в соцсети X (бывшая Twitter)видео, на котором видно, как азербайджанские военнослужащие стреляют по армянскому монастырю 13-го века в селе Чаректар.
«Подобные нападения прямо нарушают обеспечительные меры, принятые Международным судом в отношении армянского культурного наследия, они должны быть расследованы, и исполнители должны быть привлечены к ответственности», – говорится в записи.
Церковь Чаректара – один из знаменательных монастырских комплексов Мартакертского района Арцаха. Находится на левом берегу реки Трту, на возвышенности. Его церковь Св. Богородицы построена в 1260 году. В окрестностях сохранились хачкары с надписями исторического значения и надгробия.