ՀՀ տարբեր դպրոցներ են դիմել  բռնի տեղահանված շուրջ 100 քաղաքացիներ․ Անդրեասյան
ՀՀ տարբեր դպրոցներ են դիմել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված շուրջ 100 քաղաքացիներ: Այս մասին տեղեկացրել է Ժաննա Անդրեասյանը։
«Այս պահին առաջնահերթ են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների կեցության, բուժօգնության, սննդի մատակարարման ծրագրերը, սակայն կրթության իրավունքը նույնպես կարևոր և առաջնային է: Հետևաբար, մենք պետք է առանց ժամանակ կորցնելու իրականացնենք քայլեր՝ ապահովելու երեխաների շարունակական կրթությունը: Այս պահի դրությամբ ՀՀ տարբեր մարզերում ունենք դպրոցներ դիմող շուրջ 100 քաղաքացիներ: Սա վկայում է այն մասին, որ քաղաքացիների առաջնային կարիքների որոշակի հստակեցումից անմիջապես հետո նրանք առաջին հերթին դիմում են դպրոց, ինչը շատ լավ է»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու տեղեկացրել՝ ԿԳՄՍ նախարարությունը շրջաբերական գրություն է ուղարկել հանրակրթական դպրոցների ղեկավարներին, որով հստակ հրահանգներ են տրվել գործընթացի կազմակերպման վերաբերյալ:
Մասնավորապես,նրա խոսքով՝ ուսումնական հաստատություններ դիմելիս մեր հայրենակիցները փաստաթղթերի խնդիր չեն ունենա. երեխաների ընդունելությունը դպրոց կկատարվի՝ առանց լրացուցիչ փաստաթուղթ պահանջելու:

Министр: В различные школы Армении обратились около 100 граждан из Нагорного Карабаха
В различные школы Армении обратились около 100 граждан, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха. Об этом сообщила министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян.
«На данный момент первичными являются вопросы медпомощи, поставок продовольствия для семей, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха, однако, право на образование также важное и первичное. Следовательно, мы не должны терять времени, следует предпринять шаги для обеспечения образования. На данный момент в различные школы Армении обратились около 100 граждан. Это свидетельствует о том, что сразу после определенного решения первоочередных потребностей граждан они в первую очередь обращаются в школу, что очень хорошо», – отметила Ж. Андреасян.
Министерство образования направило циркулярное письмо руководителям общественных школ с четкими инструкциями по организации процесса.
По её словам, при обращении в образовательные учреждения, у соотечественников не возникнет проблем со сбором документов: прием детей в школу будет осуществляться без дополнительной документации.