Զախարովա. Մենք տեսնում ենք, որ իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, մեղմ ասած, մնում է ոչ պարզ
Մենք տեսնում ենք, որ իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում, մեղմ ասած, մնում է ոչ պարզ: Սեպտեմբերի 27-ի ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա ՌԴ- կողմից ցավակցություն է հայտնել Ստեփանակերտի մերձակայքում գտնվող վառելիքի և քսայուղերի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին, բոլոր վիրավորներին մաղթել շուտափույթ ապաքինում։
«Ռուս խաղաղապահներն ակտիվորեն մասնակցել են հրդեհի մարմանն ու դեպքի վայրում շտապ բուժօգնության ցուցաբերմանը։ Ողբերգական այս միջադեպի հետևանքով 120 ծանր վիրավորներ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղղաթիռներով տարհանվել են Հայաստանի տարածք՝ բուժումը մասնագիտացված հիվանդանոցում շարունակելու նպատակով։
Մենք շարունակելու ենք ջանքեր գործադրել բնակչության բնականոն գործունեությունը ապահովելու համար։ Տարածաշրջանում հիմնական կայունացնող մեխանիզմը մնում է ռուսական խաղաղապահ զորախումբը, որն անձնուրաց կերպով կատարում է իր պարտքը»,-նշել է նա։

Захарова: Мы видим, что ситуация в Нагорном Карабахе остается, мягко говоря, не простой
Мы видим, что ситуация в Нагорном Карабахе остается, мягко говоря, не простой, заявила на брифинге 27 сентября официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Прежде всего, хотели бы выразить соболезнования родным и близким погибших в результате взрыва на складе горюче-смазочных материалов близ Степанакерта, всем пострадавшим желаем скорейшего выздоровления.
Российские миротворцы приняли самое активное участие в тушении возникшего пожара, оказания на месте неотложной медицинской помощи. 120 тяжелораненых в результате этого трагического инцидента были эвакуированы вертолетами РМК на территорию Армении для продолжения лечения в условиях специализированного стационара.
Продолжим прилагать свои усилия для обеспечения нормальной жизнедеятельности населения. Основным стабилизирующим механизмом в регионе остается российский миротворческий контингент, который самоотверженно выполняет свой долг», – отметила она.