Կանադայի երկու ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչները կոչ են արել վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի կառավարությանը պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ՝ Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի ֆոնին:«ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝այդ մասին հայտնում է կանադական CBS հեռուստաալիքը։
«Նոր դեմոկրատական և «Քվեբեկյան բլոկ» կուսակցությունները կոչ են անում Թրյուդոյի կառավարությանը պատժամիջոցներ սահմանել Ադրբեջանի դեմ՝ ի պատասխան նրա՝ Լեռնային Ղարաբաղ ռազմական ներխուժման»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ Նոր դեմոկրատական կուսակցության անդամներն անցած շաբաթ նամակ են հղել Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլիին՝ կոչ անելով պատժամիջոցներ սահմանել Բաքվի դեմ։ Նամակի հեղինակները նշել են, որ այս հակամարտությունը լուծելու ռազմական ճանապարհ չկա, «միայն դիվանագիտական ճնշումը և համապարփակ երկխոսությունը կհանգեցնեն երկարաժամկետ լուծման»։ Նամակում նրանք կոչ են արել կառավարությանը դիտարկել «Ադրբեջանի ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց դեմ նպատակային պատժամիջոցներ սահմանելու հնարավորությունը, որոնք պատասխանատու են տարածաշրջանում միջազգային իրավունքի և մարդու իրավունքների խախտման համար»։
«Մենք գիտակցում ենք, որ Կանադան մեծ դեր չի խաղում այս տարածաշրջանում, բայց սա այն է, ինչ մենք կարող ենք անել, սա այն է, ինչ կարող է անել Կանադայի կառավարությունը՝ արտահայտելու մեր մտահոգությունը»,-հեռուստաալիքին ասել է Նոր դեմոկրատական կուսակցության նախագահ Հեզեր Մաքֆերսոնը:
Բացի այդ, նշում է հեռուստաալիքը, երեքշաբթի օրը «Քվեբեկյան Բլոկ» կուսակցությունից Կանադայի Համայնքների պալատի անդամ Ստեֆան Բերժերոնը խորհրդարանական հանդիպման ժամանակ նույնպես կոչ է արել իշխանություններին պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ։ Կանադայի ԱԳՆ ղեկավարը, ինչպես հայտնում է հեռուստաալիքը, ի պատասխան ընդդիմության կոչերի, ասել է, որ դիտարկվում է պատժամիջոցների ներդրման հնարավորությունը։

Оппозиция Канады призвала ввести санкции против Азербайджана
Представители двух оппозиционных партий Канады призвали правительство премьер-министра страны Джастина Трюдо ввести санкции против Азербайджана на фоне ситуации в Нагорном Карабахе, сообщает РИА Новости со ссылкой на канадский телеканал Cи-би-эс.
""Новая демократическая партия" и партия "Квебекский блок" призывают правительство Трюдо ввести санкции против Азербайджана в ответ на его военное вторжение в Нагорный Карабах", - говорится в сообщении.
По информации телеканала, члены "Новой демократической партии" направили на прошлой неделе письмо главе МИД Канады Мелани Жоли с призывом ввести санкции против Баку. Авторы письма отметили, что военного пути разрешения этого конфликта нет, "только дипломатическое давление и всеобъемлющий диалог приведут к долгосрочному решению".
В письме они призвали правительство рассмотреть возможность введения "точечных санкций в отношении физических и юридических лиц Азербайджана, ответственных за нарушение международного права и ущемления прав человека в регионе".
"Мы признаём, что Канада не играет огромной роли в этом (географическом - ред.) регионе. Но это то, что мы можем сделать, это то, что может сделать правительство Канады, чтобы выразить нашу тревогу", - заявила телеканалу представитель "Новой демократической партии" Хезер Макферсон.
Кроме того, отмечает телеканал, во вторник член Палаты общин Канады от партии "Квебекский блок" Стефан Бержерон во время парламентского заседания так же призвал власти ввести санкции против Азербайджана. Глава МИД Канады, как пишет телеканал, в ответ на призывы оппозиции заявила, что возможность введения санкций рассматривается.