ԼՂ-ից Հայաստան արդեն մուտք է գործել բռնի տեղահանված 42 500 անձ
Սեպտեմբերի 27-ին ժամը 08:00 դրությամբ ԼՂ-ից Հայաստան մուտք է գործել բռնի տեղահանված 42 500 անձ։ Ասուլիսում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանի փոսնակ Նազելի Բաղդասարյանը։
Նրանցից 22 800-ը արդեն հաշվառվել է։ Նա հայտնեց, որ շուրջ 4002 անձ օգտվել է պետության կողմից տրամադրված կացարաններից, սա Հայաստան մուտք գործած արցախահայերի 10 տոկոսն է։
Բռնի տեղահանված քաղաքացիների բաշխվածությունը՝ ըստ մարզերի․
• Սյունիք - 1465
• Վայոց ձոր - 810
• Գեղարքունիք - 976
• Տավուշ - 298
• Արմավիր - 200
• Արագածոտն - 30
• Շիրակ - 203
• Կոտայք - 20
«Մնացած քաղաքացիները ցանկացել են իրենց բնակության և կեցության հարցերը ինքնուրույն կազմակերպել, բայց սա չի նշանակում, որ պետությունը հրաժարվում է հետագա հոգածությունից»,- ասաց նա։

К 08:00 27 сентября из Арцаха в Республику Армения въехали 42 500 вынужденных переселенцев
По состоянию на 08:00 27 сентября из Нагорного Карабаха в Республику Армения въехали 42 500 вынужденных переселенцев. Об этом на брифинге заявила пресс-секретарь Никола Пашиняна Назели Багдасарян.
Данные о регистрации 22 800 из них уже обобщены. Около 4002 человек воспользовались предоставленным правительством Армении жильем. Это 10 процентов въехавших в Армению арцахских армян.
Вот как распределены получившие жилье вынужденные переселенцы по областям:
• Сюник - 1465
• Вайоц дзор - 810
• Гегаркуник - 976
• Тавуш - 298
• Армавир - 200
• Арагацотн- 30
• Ширак- 203
• Котайк - 20
«Остальные граждане пожелали организовать вопросы с жильем и проживанием самостоятельно. Но это не означает, что государство отказывается от заботы в дальнейшем», – сказала она.