Գերմանիայի ԱԳ նախարարը հանդես է եկել ԼՂ-ում միջազգային դիտորդների տեղակայման օգտին
«Լեռնային Ղարաբաղի երեխաները, կանայք և տղամարդիկ պետք է կարողանան մնալ իրենց տներում և հայրենիքում` խաղաղության և արժանապատվության մեջ, առանց վախի: Բայց հազարավոր մարդիկ այնքան են վախենում իրենց կյանքի և առողջության համար, որ իրենց և իրենց ընտանիքների համար այլ ելք չեն տեսնում, քան Հայաստան հասնելը, հաճախ ամենաանհրաժեշտ իրերով և ամբողջովին լեփ-լեցուն մեքենաներով: Թվերն ամեն ժամ ավելանում են։
Մեծագույն մտահոգությամբ ենք նայում Լեռնային Ղարաբաղին. Ոչ ոք իրականում չգիտի, թե ինչպես են մարդիկ ապրում այնտեղ և ինչի միջով պետք է անցնեն: Ինչ է հիմա անհրաժեշտ՝ թափանցիկություն և տեղում միջազգային հանրության աչքերն ու ականջները: Մեր գործընկերների հետ բոլոր ուժով կաշխատենք հնարավորինս արագ այնտեղ դիտորդներ ուղարկել։ Եթե Ադրբեջանը թույլ տա միջազգային դիտորդների ներկայությունը, այն կհաստատի, որ նա լրջորեն է վերաբերվում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգությունն ու բարեկեցությունն ապահովելու իր պարտավորություններին։
Նույնիսկ Լաչինի միջանցքով առաջին բեռնափոխադրումներից հետո, երկար ամիսների շրջափակումից հետո, դեռևս արժանապատիվ կյանքի համար անհրաժեշտ գրեթե ամեն ինչի՝ սննդի, դեղորայքի և հիգիենայի պարագաների պակաս կա։ Օգնությունը չպետք է մաս-մաս հասնի մարդկանց, այն պետք է հասնի նրանց հուսալիորեն և ցանկացած պահի: Ես որոշել եմ ևս մեկ անգամ զգալիորեն մեծացնել մեր մարդասիրական օգնության ծավալը և Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի մեր լրացուցիչ ֆինանսավորումը 2 միլիոն եվրոյից հասցնել մինչև 5 միլիոն եվրո»,-ասել է Գերմանիայի ԱԳ նախարարը։

Глава МИД ФРГ выступила за размещение международных наблюдателей в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок выступила за размещение международных наблюдателей в Нагорном Карабахе.
«У детей, женщин и мужчин в Нагорном Карабахе должна быть возможность оставаться в своих домах и на своей родине – в мире и достоинстве, без страха. Но тысячи людей настолько боятся за свою жизнь и здоровье, что не видят другого выхода для себя и своих семей, кроме как добраться до Армении – часто с самым необходимым и в полностью переполненных машинах. Цифры растут каждый час.
Мы с наибольшим беспокойством смотрим на Нагорный Карабах. Никто толком не знает, как там живут люди и через что им приходится пройти. Что сейчас необходимо, так это прозрачность, а также глаза и уши международного сообщества на местах. Вместе с нашими партнерами мы будем всеми силами работать над тем, чтобы как можно быстрее отправить наблюдателей. Если бы Азербайджан разрешил присутствие международных наблюдателей, это стало бы подтверждением, что Азербайджан серьезно относится к своим обязательствам по обеспечению безопасности и благополучия народа Нагорного Карабаха.
Даже после первых перевозок через Лачинский коридор, после многомесячной блокады по-прежнему ощущается нехватка практически всего, что необходимо для достойной жизни: продуктов питания, медикаментов и предметов гигиены. Помощь не должна доходить до людей по частям, она должна доходить до них надежно и в любое время. Я приняла решение еще раз значительно увеличить объем нашей гуманитарной помощи и увеличить наше дополнительное финансирование Международного комитета Красного Креста с €2 до €5 млн», – заявила глава внешнеполитического ведомства Германии.