«Հրապարակ». Ովքեր են մնացել Արցախում
«Գործարար Ռուբեն Վարդանյանի ձերբակալությամբ ռուս-ադրբեջանական տանդեմը փորձելու է մի կարևոր խնդիր լուծել՝ պատանդ պահել առնվազն մի քանի հարյուրից մինչև հազար արցախցիների և հատկապես ռազմաքաղաքական էլիտային, որպեսզի մարդիկ այսուհետ չհամարձակվեն մտածել Արցախը լքելու մասին՝ հասկանալով, որ անցակետում արժանանալու են Ռուբեն Վարդանյանի ճակատագրին։
Երկու կողմին էլ ձեռնտու է, որ Արցախում գոնե 25-30 հազար հայ մնա, որը կապահովի ռուսների ներկայությունը և Ադրբեջանին էլ միջազգային հանրության առջև մանևրելու հնարավորություն կտա, որ ինքն էթնիկ զտումներ չի իրականացրել, ահա՝ հայերը շարունակում են ապրել իրենց հետ։
Արդեն 50 հազարից ավելի արցախցիներ են բռնի տեղահանվել Հայաստան, սակայն հազարավորներն էլ շարունակում են մնալ, այդ թվում` պետական պաշտոնյաներ, ռազմական գործիչներ։ Արցախում են երեք նախկին նախագահները` Բակո Սահակյանը, Արկադի Ղուկասյանը և Արայիկ Հարությունյանը, ՊԲ նախկին հրամանատարներ և գեներալներ, խորհրդարանի ընդդիմադիր երեք խմբակցությունների բոլոր պատգամավորները:
Հայաստանում է Սամվել Բաբայանը` իր կուսակիցների հետ, բացառությամբ ԱԺ փոխնախագահ Գագիկ Բաղունցի և կին պատգամավոր Գոհար Սարգսյանի։ «Ազատ հայրենիք»-ՔԴՄ դաշինքից էլ արտագաղթողներ կան, որոնց անունները չկարողացանք ճշտել։ Արցախում են նաև ամենաողբերգական կերպարն Արցախի իշխանական էլիտայում` գործող նախագահ Սամվել Շահրամանյանը և նրա ղեկավարած կառավարության գրեթե բոլոր անդամները»։

Газета «Грапарак» пишет, что российско-азербайджанский тандем пытается решить задержанием бизнесмена, бывшего госминистра Республики Арцах Рубена Варданяна одну важную задачу – удержать в заложниках как минимум от нескольких сот до нескольких тысяч арцахцев, особенно военно-политическую элиту, чтобы люди не смели думать об уходе из Арцаха, понимая, что на пропускном пункте удостоятся судьбы Рубена Варданяна.
«Обеим сторонам выгодно, чтобы в Арцахе осталось хотя бы 25-30 тысяч армян, что обеспечит присутствие русских и даст Азербайджану возможность маневрирования перед международным сообществом, что он не проводил этническую чистку: вот, армяне продолжают жить с ними.
Уже больше 50 тысяч арцахцев насильственно депортированы в Армению, однако тысячи продолжают оставаться там, в том числе государственные чиновники, военные деятели. В Арцахе находятся три бывших президента – Бако Саакян, Аркадий Гукасян и Араик Арутюнян, бывшие командующие Армией обороны Арцаха и генералы, все депутаты трех оппозиционных фракций парламента.
В Армении – Самвел Бабаян, со своими однопартийцами, за исключением вице-спикера парламента Гагика Багунца и депутата Гоар Саркисян. Есть мигрировавшие также из фракции «Свободная Родина – ОГА», имена которых мы не смогли уточнить. В Арцахе остался также самый трагический персонаж властной элиты Арцаха – действующий президент Самвел Шахраманян и почти все члены возглавляемого им правительства», - пишет газета.