Ի՞նչ է լինելու, եթե Հռոմի ստատուտի վավերացումից հետո Պուտինը մուտք գործի Հայաստան
«Գործող պետությունների ղեկավարներն օժտված են իմունիտետով»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը՝ պատասխանեով հարցին, թե Հռոմի ստատուստի վավերացումից հետո ի՞նչ է լինելու, երբ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մուտք գործի Հայաստան։
Նա նաև ասաց. «Այն լուծումները, որոնք հիմնվում են կանոնադրության 96-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հիման վրա, առաջարկվել են մեր ռուս գործընկերներին։ Դա ենթադրում է երկկողմ համաձայնագրի ստորագրում, որը հնարավորություն է տալիս որոշակի երաշխիքներ ստեղծել այն անհանգստությունների համար, որոնք որոշ գործընկեր պետություններ կարող են ունենալ։ Տեքստը ներկայացվել է ամիսներ առաջ, սպասում ենք մեր գործընկերների առաջարկին»։
Հարցին, թե ինչո՞ւ են այդ դեպքում Ռուսաստանից սուր արձագանքում Հռոմի ստատուտի վավերացմանը, Ե. Կիրակոսյանը պատասպանեց. «Չեմ կարող ասել, բայց եթե նույնիսկ խնդիր կա՝ լուծումներ կան, դրանք հնարավոր է իրականացնել կանոնադրության տրամաբանության մեջ, նաև այն հանգամանքով, որ արդեն ասացի»։
Հարցին՝ եթե ռուսական կողմից, այդուհանդերձ, արձագանք չլինի համաձայնագիրը ստորագրելու մասին և ինչ-որ ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը գա Հայաստան, ի՞նչ է լինելու. «Անկախ այդ համաձայնագրի, պետության ղեկավարներն օժտված են իմունիտետով։
Միայն ու միայն վերաբերում է Ադրբեջանին, Ադրբեջանի կողմից կատարված հանցագործություններին, նրանց կողմից կատարվելիք հանցագործությունների կանխարգելմանը»։
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում միաձայն ընդունվեց Հռոմի ստատուտը վավերացնելու մասին նախագիծը, այն կընդգրկվի խորհրդարանի առաջիկա նիստերի օրակարգ։

Что будет, если после ратификации Ереваном Римского статута Путин приедет в Армению?
«Действующие главы государств обладают иммунитетом», – заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении 28 сентября представитель РА по международным правовым вопросам РА Егише Киракосян в ответ на вопрос, что будет, если после ратификации Ереваном Римского статута президент РФ Владимир Путин приедет в Армению.
Напомним, досудебная палата МУС, юрисдикцию которого Россия не признает, 17 марта выдала ордер на арест Путина и детского омбудсмена Марии Львовой-Беловой. У членов Римского статута, которые признают МУС, есть обязательство исполнить ордер - арестовать подозреваемого и передать в суд. Но у самого МУС нет каких-либо средств заставить государство исполнить обязательства. Это будет решать само государство, писала ранее Русская служба ВВС со ссылкой на экспертов.
«Нашим российским партнерам были предложены решения, основанные на части 2 статьи 98 Устава. Она подразумевает подписание двустороннего соглашения, которое позволяет создать определенные гарантии по тем опасениям, которые могут возникнуть у некоторых государств-партнеров. Текст был представлен несколько месяцев назад, мы ждем предложения  наших партнеров», – отметил Киракосян.
Отвечая на уточняющий вопрос, почему же тогда в России так остро реагируют на ратификацию Римского статута, Е. Киракосян указал: «Я не могу сказать, но даже если есть проблема, то есть и решения, которые можно реализовать в рамках логики Устава».
По словам Киракосяна, даже если российская сторона не захочет подписать это соглашение, разговор «о возможном аресте президента РФ в случае его визита в Армению является неразумным». «Независимо от соглашения, руководители государств обладают иммунитетом», – добавил он.
«Это (ратификация Римского статута. – Ред.) касается  только и только Азербайджана, совершенных Азербайджаном преступлений, предотвращения повтора этих преступлений», – подчеркнул он.
Напомним, Постоянная комиссия Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам на заседании в четверг, 28 сентября, единогласно одобрила проект о ратификации Римского статута. Проект будет включен в повестку ближайших заседаний парламента Армении.