«Արցախի նախագահի ստորագրած հրամանագիրն իրենից ոչինչ չներկայացնող փաստաթուղթ է՝ իրավական ուժ չունի». Ալվինա Գյուլումյան
17:11 29/09/2023
«Եթե Ադրբեջանը վկայակոչի ու ասի, թե՝ տեսեք, Արցախի նախագահը նման որոշում է  ստորագրել, ուրեմն՝ ընդունում է այդ նախագահի լեգիտիմությունը, ինչ վատ է։ Չէի ասի, որ այս փաստաթուղթն իրավական ուժ ունի, ի՞նչ իրավական ուժի մասին է  խոսքը։ Առհասարակ ինքս պրակտիկայում չեմ հիշում նման բան, որ պետությունը հայտարարի իր լուծարման մասին։ Ինքս ենթադրում եմ, որ այս ամենը կատարվել է  Ադրբեջանի թելադրանքով՝ ինչ-որ բաների դիմաց։ Դա իրենից ոչինչ չներկայացնող փաստաթուղթ է»,- 168.am-ի հետ զրույցում ՀՀ Սահմանադրական և ԵԽ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանների նախկին դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը:
Հիշեցն ենք, որ Արցախի նախագահը սեպտեմբերի 28-ին ստորագրել է հրամանագիր, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«Մինչև 2024 թվականի հունվարի 1-ը լուծարել իրենց գերատեսչական ենթակայության բոլոր պետական ​​հիմնարկները և կազմակերպությունները, և Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետությունը դադարում է գոյություն ունենալ»։
Այն դիտարկմանը՝ պնդումներ կան, որ Արցախը որպես չճանաչված պետություն՝ տվյալ փաստաթուղթը չի կարող իրավական ճանապարհով վիճարկել, Ալվինա Գյուլումյանը նկատեց՝ ինչպե՞ս են պատկերացնում դրա վիճարկումը, քանի որ սա ավելի շատ քաղաքական հարց է։
Ինչ վերաբերում է Արցախից բռնի տեղահանվող արցախահայության սեփականության իրավունքին, որոնք հազարամյակներով ապրել են Արցախում, ունեն սեփականություն և Ադրբեջանի ցեղասպանության վտանգի ներքո ամեն ինչ թողել և բռնի տեղահանվել են, Ալվինա Գյուլումյանն ասել է.
«Արցախահայությունը կարող է փոխհատուցում ստանալ։ ՄԻԵԴ-ում նման գործեր քննել ենք, նույն ադրբեջանցիները, երբ Բերձորից հեռացել էին, դիմեցին դատարան և ստացան հատուցում։ Կա երկու գործ, որն առնչվում է  միայն Արցախյան հակամարտությանը՝ «Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» և «Չիրագովն ընդդեմ Հայաստանի», ըստ էության սրանք նախադեպեր են նման փոխհատուցում ստանալու համար»։

Альвина Гюлумян: Указ президента Арцаха – ничего из себя не представляющий документ, он не имеет юридической силы
18:40 29/09/2023
«Если Азербайджан будет ссылаться на указ президента Арцаха, значит, он признает легитимность этого президента, это разве плохо? Я бы не сказала, что этот документ имеет юридическую силу. О какой юридической силе идет речь? Лично я вообще не припомню такого на практике, когда государство объявляет о своем роспуске. Предполагаю, что все это делалось под диктовку  Азербайджана – в обмен на что-то. Это документ, который ничего из себя не представляет», –  сказала в комментарии для 168.am бывшая судья Конституционного и Европейского суда по правам человека Альвина Гюлумян.
Напомним, президент Республики Арцах Самвел Шахраманян 28 сентября подписал указ о действиях, вытекающих из ситуации, создавшейся после 19 сентября 2023 года, согласно которому принято решение в частности:
«Распустить все государственные учреждения и организации, находящиеся в их ведомственном подчинении до 1 января 2024 года, и Республика Нагорный Карабах (Арцах) прекращает свое существование».
Что касается утверждений о том, что Арцах, как непризнанное государство, не может правовым путем оспорить этот документ, Альвина Гюлумян отметила: как они себе представляют оспаривание данного документа, когда это скорее политический вопрос?
Что касается имущественных прав насильственно перемещенных из Арцаха арцахских армян,  которые тысячелетиями жили в Арцахе, оставили там все под угрозой геноцида со стороны Азербайджана и были насильственно перемещены, Альвина Гюлумян указала:
«Армяне Арцаха могут получить компенсацию. Мы рассматривали подобные дела в ЕСПЧ, те же азербайджанцы, покинув Бердзор, обратились в суд и получили компенсацию. Есть два дела, касающихся только Арцахского конфликта: «Саргсян против Азербайджана» и «Чирагов против Армении», по сути это прецеденты для получения такой компенсации».