Սեպտեմբերի 30-ին, ի աջակցություն Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի, երթ կանցկացվի Երևանում։
«Ընկերնե’ր, հազարավոր նամակներ և զանգեր ենք ստացել Հայաստանից և ամբողջ աշխարհից այն հարցով, թե ինչպես կարելի է օգնել Ռուբեն Վարդանյանին, որը պարզապես առևանգվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից զուտ այն պատճառով, որ պայքարել և պայքարում է իր հայրենիքի համար: Դրանով իսկ Ռուբենը, ցավոք, դարձել է Ադրբեջանի թիվ 1 թշնամին և թիրախը:
Ուզում եմ տեղեկացնել, որ այս պահին ակտիվ աշխատանքներ են տարվում բոլոր հնարավոր ուղղություններով՝ իրավական, դիվանագիտական, տեղեկատվական և այլն: Այդ պայքարի համար չափազանց կարևոր է առավելագույն իրազեկումը և աշխարհի ուշադրության գրավումը Ադրբեջանի հերթական խայտառակ արարքին:
Այդ նպատակով սեպտեմբերի 30-ին՝ 15:00-ին, Մատենադարանի մոտից կմեկնարկի խաղաղ երթ՝ ի աջակցություն մեր հայրենակից Ռուբեն Վարդանյանի, որը մեղմ ասած քիչ բան չի արել Հայաստանի և Արցախի համար:
Հաշվի առնելով Ռուբեն Վարդանյանի հեղինակությունը և դեպքի միջազգային հնչեղությունը՝ սա առիթ է՝ նորից բարձրաձայնելու և պահանջելու առևանգված ու գերեվարված մեր բոլոր հայրենակիցների վերադարձը:
Խնդրում եմ մի կողմ թողնել բոլոր տեսակի քաղաքական, կիսաքաղաքական քայքայող թեմաները և միանալ աջակցության խաղաղ երթին»,- գրել է ՀՊՏՀ նախկին ռեկտոր Ռուբեն Հայրապետյանը։

A march will be held in Yerevan on Saturday in a show of support for Ruben Vardanyan, a prominent Armenian businessman and philanthropist who briefly served as Artsakh's (Nagorno-Karabakh) state minister.
The march kicks off at 3 p.m. local time near the Matenadaran in Yerevan’s Kentron district, Ruben Hayrapetyan, former head of the State University of Economics, said in a statement on Friday.
“Taking into account Ruben Vardanyan's authority and his high-profile case, this is yet another opportunity to speak out again and demand the return of all abducted and captured Armenians,” he added.
Vardanyan was abducted and arrested by Azerbaijani border guards as he attempted to leave Artsakh for Armenia on Wednesday.
Azerbaijan’s State Security Service announced on Thursday that he had been charged with "financing terrorism, participating in the creation and operation of illegal armed groups and illegally crossing Azerbaijan's state border".