Սեպտեմբերի 30-ին, ի աջակցություն Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի, երթ կանցկացվի Երևանում։
«Ընկերնե’ր, հազարավոր նամակներ և զանգեր ենք ստացել Հայաստանից և ամբողջ աշխարհից այն հարցով, թե ինչպես կարելի է օգնել Ռուբեն Վարդանյանին, որը պարզապես առևանգվել է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից զուտ այն պատճառով, որ պայքարել և պայքարում է իր հայրենիքի համար: Դրանով իսկ Ռուբենը, ցավոք, դարձել է Ադրբեջանի թիվ 1 թշնամին և թիրախը:
Ուզում եմ տեղեկացնել, որ այս պահին ակտիվ աշխատանքներ են տարվում բոլոր հնարավոր ուղղություններով՝ իրավական, դիվանագիտական, տեղեկատվական և այլն: Այդ պայքարի համար չափազանց կարևոր է առավելագույն իրազեկումը և աշխարհի ուշադրության գրավումը Ադրբեջանի հերթական խայտառակ արարքին:
Այդ նպատակով սեպտեմբերի 30-ին՝ 15:00-ին, Մատենադարանի մոտից կմեկնարկի խաղաղ երթ՝ ի աջակցություն մեր հայրենակից Ռուբեն Վարդանյանի, որը մեղմ ասած քիչ բան չի արել Հայաստանի և Արցախի համար:
Հաշվի առնելով Ռուբեն Վարդանյանի հեղինակությունը և դեպքի միջազգային հնչեղությունը՝ սա առիթ է՝ նորից բարձրաձայնելու և պահանջելու առևանգված ու գերեվարված մեր բոլոր հայրենակիցների վերադարձը:
Խնդրում եմ մի կողմ թողնել բոլոր տեսակի քաղաքական, կիսաքաղաքական քայքայող թեմաները և միանալ աջակցության խաղաղ երթին»,- գրել է ՀՊՏՀ նախկին ռեկտոր Ռուբեն Հայրապետյանը։

30 сентября в поддержку бывшего госминистра Республики Арцах, бизнесмена, филантропа Рубена Варданяна в Ереване состоится шествие.
«Друзья, получаем тысячи писем и звонков из Армении и из разных уголков мира по вопросу, как можно помочь Рубену Варданяну, который был просто похищен властями Азербайджана только по той причине, что боролся и борется за свою родину. В связи с этим, к сожалению, Рубен стал врагом №1 и мишенью для Азербайджана.
Хотел бы проинформировать, что в данный момент ведутся активные работы по всем возможным направлениям: юридическом, дипломатическом, информационном и пр. Для этой борьбы крайне важно максимальное информирование и привлечение внимания общественности к очередному позорному поступку Азербайджана.
С этой целью в 15:00 30 сентября от Матенадарана стартует мирное шествие в поддержку нашего соотечественника Рубена Варданяна, который, мягко говоря, не мало сделал для Армении и Арцаха.
Учитывая авторитет Рубена Варданяна и международную огласку инцидента, это возможность вновь высказаться и потребовать возвращения всех наших похищенных и взятых в плен соотечественников.
Прошу оставить в стороне все политические темы и присоединиться к мирному шествию», – написал бывший ректор Государственного экономического университета Рубен Айрапетян.