Ադրբեջանցիներն ավերել են Հադրութի Ուխտաձոր գյուղի՝ Արցախյան ազատամարտին նվիրված հուշարձանը և խաչքարը. monumentwatch.org
«2023 թվականի սեպտեմբերի 7-ին թելեգրամյան ալիքներից մեկում տարածվեց մի տեսանյութ, որտեղ հստակ երևում է, որ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված Հադրութի շրջանում շարունակվում է հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը։ Տեսանյութը հստակ արձանագրում է, որ ոչնչացված և գետնին է տապալված Արցախի Հադրութի շրջանի Ուխտաձոր գյուղի՝ Արցախյան ազատամարտին նվիրված հուշարձանը, ջարդուփշուր են արված հուշարձանի առանձին մասերը։ Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ, դեռևս 2021 թվականին, ադրբեջանական վանդալիզմի արդյունքում ոչնչացվել էր նույն մշակութային համալիրի մաս կազմող խաչքարը։ Այս շարունակական և միասնական շղթայի մաս կազմող գործողություններն ապացուցում են այն, որ մշակութային ժառանգության ոչնչացումն Ադրբեջանի կողմից հստակ մշակված ռազմավարություն է։
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում մշակութային ժառանգությունը համարվում է մարդու ստեղծագործ մտքի բացառիկ արտահայտություն, որի ոչնչացումը կամ վնասումը ուղղակիորեն խախտում է մարդու/համայնքի անդամների մշակութային իրավունքները թեˊ պատերազմի ժամանակ, թեˊ պատերազմից հետո։
Միջազգային քրեական դատարանի 8-րդ հոդվածը օկուպացված տարածքներում մշակութային ժառանգության ոչնչացումը միջազգային ռազմական հանցագործություն է համարում․ «Արգելվում է դիտավորյալ ուղղորդել հարձակումները կրոնին, կրթությանը, արվեստին, գիտությանը կամ բարեգործական նպատակներին նվիրված կառույցների, պատմական հուշարձանների, հիվանդանոցների, վրա, եթե դրանք ռազմական թիրախներ չեն»:
Զինված բախումների ժամանակ և դրանից հետո՝ օկուպացված տարածքներում մշակութային ժառանգության ոչնչացումն արգելված է նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից 2003 թ. ընդունված «Մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացման մասին հռչակագրով»։
Զինված բախումների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության Հաագայի 1954 թվականի կոնվենցիայի 1999 թվականի երկրորդ արձանագրությունն իր 9-րդ հոդվածով նույնպես արգելում է մշակութային արժեքների ոչնչացման գործողությունները թշնամու վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում»։

Monumentwatch.org: Азербайджанцы разрушили посвященный Арцахской освободительной войне памятник и хачкар в селе Ухтадзор Гадрутского района
15:21 30/09/2023
«7 сентября 2023 года на одном из Telegram-каналов было опубликовано видео, на котором четко видно, что в оккупированном Азербайджаном Гадрутском районе продолжается уничтожение армянского культурного наследия. На видео отчетливо зафиксировано, что разрушен и повален на землю посвященный Арцахской освободительной войне памятник в селе Ухтадзор Гадрутского района Арцаха, отдельные части памятника разбиты.
Напомним, ранее, еще в 2021 году, в результате азербайджанского вандализма был разрушен хачкар (букв. крест-камень), являющийся частью одноименного культурного комплекса. Являющиеся частью этой непрерывной и единой цепи действия доказывают, что уничтожение культурного наследия является четко разработанной стратегией Азербайджана.
Наша реакция
В рамках международного гуманитарного права культурное наследие считается уникальным выражением творческой мысли человека, уничтожение или повреждение которого напрямую нарушает культурные права человека/членов сообщества как во время войны, так и после войны.
Статья 8 Устава Международного уголовного суда рассматривает уничтожение культурного наследия на оккупированных территориях как международное военное преступление: «Запрещается умышленное нанесение ударов по зданиям, предназначенным для целей религии, образования, искусства, науки или благотворительности, историческим памятникам, госпиталям и местам сосредоточения больных и раненых, при условии, что они не являются военными целями».
Уничтожение культурного наследия на оккупированных территориях во время и после вооруженных конфликтов также запрещено «Декларацией ЮНЕСКО, касающейся преднамеренного разрушения культурного наследия» от 2003 года.
Статья 9 Второго протокола к Гаагской Конвенции о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта 1954 года также запрещает акты уничтожения культурных ценностей на территориях, находящихся под контролем врага».