«Մարդիկ շատ հոգնած են, լի անհանգստությամբ». ՄԱԿ ՓԳՀ-ի և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչները՝ Արցախից բռնի տեղահանվածների մասին
11:38 30/09/2023
Արտակարգ իրավիճակը Հայաստանի սահմանին, ուր ժամանում են տասնյակ հազարավոր բռնի տեղահանվածներ Արցախից, գնալով վատանում է։ Այս մասին սեպտեմբերի 29-ին հայտնել են Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի (ՓԳՀ) և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի դաշտային ներկայացուցիչները։ ՄԱԿ-ի մամուլի ծառայությունը հայտնում է ՄԱԿ-ի առաքելություն տարածաշրջան ուղարկելու մասին։
Ըստ  Հայաստանում ՄԱԿ ՓԳՀ-ի ներկայացուցիչ Կավիտա Բելանի, ով ճգնաժամի առաջին իսկ օրվանից տեղում աշխատում է, Արցախից հարկադիր տեղահանվածները ստանում են հոգեբանական օգնություն և առաջին անհրաժեշտության պարագաներ։
«Մարդիկ շատ հոգնած են։ Իննամսյա շրջափակման մեջ էին ապրում։ Հիմա անհանգստությամբ են լցված, վախեցած են, և ուզում են պատասխան ստանալ այն հարցին, թե հետո ի՞նչ կլինի», - ասել է նա։
ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամը (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) Ժնևում լրագրողներին ասել է, որ ժամանողների մոտ 30 տոկոսն անչափահասներ են, որոնցից շատերը բաժանվել են իրենց ընտանիքներից:
«Ո՞վ կապահովի փախստականներին մշտական կացարանով։ Մարդիկ զգուշանում են սահմանին շատ մոտ մնալուց։ Նրանք տեղափոխվում են այլ մարզեր և ամենից հաճախ՝ Երևան։  Այդ իսկ պատճառով Երևանը նույնպես գերբնակեցման խնդիր առաջ է կանգնել։ Փորձում ենք լուծել կառավարության, միջազգային ու մարդասիրական հանրության հետ միասին՝ տարբեր մարզերում ստեղծելով ժամանակավոր կացարաններ՝ աշխատելով քաղաքապետարանների հետ»,-  ՄԱԿ-ի լրատվական ծառայությանն ասել է Հայաստանում ՄԱԿ ՓԳՀ-ի ներկայացուցիչը։
Մանրամասն՝ այստեղ։

«Люди очень устали, полны тревоги»: представители УВКБ и ЮНИСЕФ о вынужденных переселенцах из Арцаха
Чрезвычайная ситуация на границе Армении, куда прибывают десятки тысяч вынужденных переселенцев из Арцаха, усугубляется. Об этом передают 29 сентября представители на местах Управления Верховного комиссара по делам беженцев (УВКБ) и ЮНИСЕФ. Пресс-служба ООН сообщает о направлении в регион миссии Организации Объединенных Наций.
По словам представителя УВКБ ООН в Армении Кавиты Белани, которая работает на месте с первого дня кризиса, вынужденные переселенцы из Арцаха получают психологическую помощь и предметы первой необходимости.
«Люди очень устали, – сообщила она. – Они жили в условиях девятимесячной блокады. Сейчас они полны тревоги, они напуганы, им страшно, и они хотят получить ответ на вопрос, что будет дальше».
Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) сообщил журналистам в Женеве, что около 30 процентов прибывших – несовершеннолетние, многие из которых были разлучены со своими семьями.
«Кто обеспечит беженцев постоянным жильем? Люди опасаются оставаться слишком близко к границе. Они переезжают в другие регионы и чаще всего – в Ереван, – сообщила Службе новостей ООН представитель УВКБ в Армении. – Поэтому Ереван также сталкивается с проблемой перенаселенности. Мы пытаемся решить ее вместе с правительством, международным и гуманитарным сообществом путем создания временных убежищ в различных регионах, работая с муниципалитетами».