Այսօր Երևանում կկայանա երթ և հանրահավաք։ Ժամը 15։00-ին Մատենադարանի մոտից կմեկնարկի երթ՝ ի աջակցություն վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված արցախցի նախկին ու ներկա պաշտոնյաների, զինվորականների։
Հիշեցնենք, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը Հայաստան եկող անցակետից ադրբեջանցիների կողմից գերեվարվել ու ձերբակալվել են։
Սեպտեմբերի 28-ին Արցախի ԱԳ նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը հայտարարել էր. «Բոլորդ գիտեք, որ ես ընդգրկված եմ Ադրբեջանի սեւ ցուցակում, և ադրբեջանական կողմը պահանջել է իմ ժամանումը Բաքու՝ համապատասխան հետաքննության համար։ Որոշեցի այսօր Ստեփանակերտից մեկնել Շուշի»։ Բաբայանի մասին մինչ օրս որևէ տեղեկություն չկա։

March, rally to be held in Yerevan on Saturday
The march starts near Matenadaran at 3 p.m. to show support for the former and current Artsakh (Nagorno-Karabakh) officials and military men detained by Azerbaijan.
Azerbaijani forces arrested and held captive Artsakh’s former State Minister Ruben Vardanyan, former Artsakh army commander Levon Mnatsakanyan and deputy commander Davit Manukyan while attempting to cross from Artsakh into Armenia via the Lachin Corridor in recent days.
Presidential advisor David Babayan, Artsakh’s former foreign minister who was on Azerbaijan’s “blacklist”, announced on September 28 that he was handing himself over to the Azerbaijani law enforcement authorities.
A rally called by the National Committee comprising opposition figures will be held in the Armenian capital later on Saturday.