Բուլղարիայում ռուսական մեքենաների մուտքի արգելք է սահմանվել
Բուլղարիայի տարածք ռուսական մեքենաների մուտքի արգելքը կսկսի գործել այսօրվանից։ Այս մասին Բուլղարիայի ազգային հեռուստատեսության եթերում հայտնել է սահմանապահ ոստիկանության տնօրեն, գլխավոր հանձնակատար Անտոն Զլատանովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Ռուսական մեքենաների վերաբերյալ Եվրահանձնաժողովի հրահանգը բավականին լայնորեն մեկնաբանվում է, շատ պետություններ միանգամից սահմանափակումներ են մտցրել դրանց մուտքի վրա, մյուսները դեռ քննարկում են: Մենք հինգշաբթի օրվանից ակտիվորեն աշխատում ենք մաքսային գործընկերների հետ, քանի որ այս հարցի վերաբերյալ աշխատանքի հիմնական մասը հենց նրանց վրա է, նրանք զբաղվում են ապրանքներով, իսկ մարդատար ավտոմեքենաները սահմանվում են հենց որպես ապրանքներ, որոնց ներմուծումը ԵՄ տարածք արգելված է։
Ես վստահ եմ, որ օրվա վերջում մեքենաների մուտքի արգելքը կսկսի գործել երկրի տարածքում, իսկ բեռնատարների համար այդ արգելքը գործում է արդեն մի քանի ամիս», - նշել է նա։
Զլատանովը չի ասել ռուսական գրանցումով քանի մեքենա է մուտք գործել երկիր վերջին ամիսներին, սակայն նշել է, որ խոսքը քիչ թվով մեքենաների մասին է։
Ռուսական մեքենաների մուտքի արգելքն արդեն գործում է Լիտվայում, Լատվիայում, Էստոնիայում, Լեհաստանում և Ֆինլանդիայում, իսկ հոկտեմբերի 3-ից այն կգործի Նորվեգիայում։

Запрет на въезд российских машин на территорию Болгарии начнет действовать с конца дня 2 октября
Запрет на въезд российских машин на территорию Болгарии начнет действовать с конца понедельника. Об этом в эфире Болгарского национального телевидения сообщил директор пограничной полиции главный комиссар Антон Златанов.
"Директива Еврокомиссии о российских автомобилях толкуется довольно широко, многие государства ввели ограничения на их въезд сразу, другие их еще обсуждают. Мы с четверга активно работаем с коллегами из таможни, ведь основная часть работы по этому вопросу лежит именно на них, они занимаются товарами, а легковые автомобили определяются именно как товар, ввоз которого на территорию ЕС запрещен. Я уверен, что к концу дня запрет на въезд автомобилей начнет действовать на территории страны, и хочу отметить, что для грузовиков он действует уже несколько месяцев", - отметил он.
Златанов не смог уточнить, сколько машин с российской регистрацией въехали в страну за последние месяцы, но отметил, что речь идет о незначительном количестве автомобилей.
В консульском отделе посольства РФ в Болгарии ТАСС сообщили, что сейчас не имеют официальной информации об ограничениях на въезд в страну автомобилей с российской регистрацией. "Власти Болгарии консульскую службу по этому вопросу пока не информировали", - сообщил представитель консульского отдела.