Վարդան Օսկանյան. Ստեղծված վիճակը մի մարդու տգիտության, անգործության, սխալ քաղաքականության հետևանք է
«Այս իրադարաձությունների հետ կապված Հայաստանի իշխանությունների լռությունն իսկապես խլացնող է կամ նրանց հատուկենտ արձագանքներն այս իրադարձություններին ուղղակի զայրացնող են»,-ֆեյսբուքում հրապարակած տեսանյութում ասաց Հայաստանի նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը։
Նա հիշեցրեց, 100 հազար մեր հայրենակիցներ թողել են մեր հայրենիքը, եկել են Հայաստան, թողել են իրենց ունեցվածքը, հարազատների շիրիմները, հուշարձանները, մեր պատմական հայրենիքի մի մասն ենք տվել։
«Եվ այստեղ քար լռություն է։ Այս ամենի հետ Հայաստանի իշխանությունները ոչ մի կապ չունեն։ Այս բոլորի հետ Ադրբեջանը մեր ժողովրդի ճակատին դաջում է տեռորիստի պիտակը։ Եվ այս ամենի դեմ դուք լռո՞ւմ եք, ոչ մի արձագանք չեք տալի՞ս։ Երեսուն տարի լսե՞լ եք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված որևէ մեկը տեռորիզմի մասին խոսի, միջազգային հանրությունը, նույնիսկ Ադրբեջանը նման բան չի խոսել։ Ուզո՞ւմ եք ասել, որ Մինսկի խմբի համանախագահները երբ Հայաստանում հանդիպում էին Արցախի ղեկավարության հետ, տեռորիստների հե՞տ էին հանդիպում։ Ո՞ւր է արտաքին գործերի նախարարությունը, ինչո՞ւ ձայն չեք հանում»,-նշեց նա։
Նախկին ԱԳ նախարարն ընդգծեց՝ այսօր Արցախը հայաթափված է, նման բան չի եղել նույնիսկ ավելի դաժան պայմաններում, ընդհանրապես մեր պատմության որևէ ժամանակահատվածում նման բան չի եղել։
«Այս ամենն արդյունք է մեր իշխանութունների սխալ քաղաքականության։ Այո, սխալ քաղաքականություն է եղել։ Փաշինյանին դիվանագիտական կորպուսից թե հրապարակային, թե կուլիսային խորհուրդներ տրվել են, նա չի լսել, արհամարհել է։ Մենք զոհ ենք այսօր մեկ մարդու սխալ քաղաքականությանը, նրա տգիտությանն այս հարցերում, նրա անգործությանը, նա չի կարողանում։ Եվ այսօր մեր առաջ նոր մարտահրավերներ են, նոր ճակատագրական փուլ։ Փաշինյան, դու խորհրդի կարիք ունես։ Այսօր քո բանակցային օրակարգը անկախ քեզանից գլխիվայր է փոխվել»,-ասաց նա։

Вардан Осканян: Сложившаяся ситуация является следствием невежества и бездействия одного человека
«Молчание властей Армении в связи с данными событиями действительно поразительно. Особо выводит из себя их редкая, неадекватная реакция на эти события», – заявил бывший глава МИД Армении Вардан Осканян в опубликованной на своей странице в соцсети Facebook видеозаписи.
Он напомнил, что 100 тысяч наших соотечественников оставили свою родину, прибыли в Армению, оставили нажитое имущество, могилы родных, памятники культуры, добавив, что мы отдали часть нашей исторической родины.
«А здесь – гробовая тишина. Власти Армении не имеют ко всему этому никакого отношения. Вместе с этим вы молчите? Никак не реагируете? Разве за 30 лет вы слышали, чтобы в связи с Нагорным Карабахом говорили бы о терроризме? Ни международное сообщество, ни даже Азербайджан не говорил подобного. Вы хотите сказать, что, когда сопредседатели Минской группы проводили встречи с руководством Арцаха в Армении, встречались с террористами? Где Министерство иностранных дел, почему они молчат?» – заявил он.
Бывший глава МИД подчеркнул, что сегодня в Арцахе не осталось армян, такого не было даже в более тяжелых условиях, такого не было ни в один период нашей истории.
«Всё это является результатом нашей неправильной политики. Да, проводилась неправильная политика. Пашиняну давали как публичные, так и закулисные советы из дипломатического корпуса, однако, он не послушал, проигнорировал. Мы стали жертвами неправильной политики одного человека, его невежества в этом вопросе, его бездействия, он ничего не может. И сегодня перед нами стоят новые вызовы, новый судьбоносный этап. Пашинян, ты нуждаешься в совете. Пашинян, сегодня твоя повестка переговоров изменилась с ног на голову, независимо от тебя», – добавил он.