Վարդան Օսկանյան. Ստեղծված վիճակը մի մարդու տգիտության, անգործության, սխալ քաղաքականության հետևանք է
«Այս իրադարաձությունների հետ կապված Հայաստանի իշխանությունների լռությունն իսկապես խլացնող է կամ նրանց հատուկենտ արձագանքներն այս իրադարձություններին ուղղակի զայրացնող են»,-ֆեյսբուքում հրապարակած տեսանյութում ասաց Հայաստանի նախկին ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը։
Նա հիշեցրեց, 100 հազար մեր հայրենակիցներ թողել են մեր հայրենիքը, եկել են Հայաստան, թողել են իրենց ունեցվածքը, հարազատների շիրիմները, հուշարձանները, մեր պատմական հայրենիքի մի մասն ենք տվել։
«Եվ այստեղ քար լռություն է։ Այս ամենի հետ Հայաստանի իշխանությունները ոչ մի կապ չունեն։ Այս բոլորի հետ Ադրբեջանը մեր ժողովրդի ճակատին դաջում է տեռորիստի պիտակը։ Եվ այս ամենի դեմ դուք լռո՞ւմ եք, ոչ մի արձագանք չեք տալի՞ս։ Երեսուն տարի լսե՞լ եք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված որևէ մեկը տեռորիզմի մասին խոսի, միջազգային հանրությունը, նույնիսկ Ադրբեջանը նման բան չի խոսել։ Ուզո՞ւմ եք ասել, որ Մինսկի խմբի համանախագահները երբ Հայաստանում հանդիպում էին Արցախի ղեկավարության հետ, տեռորիստների հե՞տ էին հանդիպում։ Ո՞ւր է արտաքին գործերի նախարարությունը, ինչո՞ւ ձայն չեք հանում»,-նշեց նա։
Նախկին ԱԳ նախարարն ընդգծեց՝ այսօր Արցախը հայաթափված է, նման բան չի եղել նույնիսկ ավելի դաժան պայմաններում, ընդհանրապես մեր պատմության որևէ ժամանակահատվածում նման բան չի եղել։
«Այս ամենն արդյունք է մեր իշխանութունների սխալ քաղաքականության։ Այո, սխալ քաղաքականություն է եղել։ Փաշինյանին դիվանագիտական կորպուսից թե հրապարակային, թե կուլիսային խորհուրդներ տրվել են, նա չի լսել, արհամարհել է։ Մենք զոհ ենք այսօր մեկ մարդու սխալ քաղաքականությանը, նրա տգիտությանն այս հարցերում, նրա անգործությանը, նա չի կարողանում։ Եվ այսօր մեր առաջ նոր մարտահրավերներ են, նոր ճակատագրական փուլ։ Փաշինյան, դու խորհրդի կարիք ունես։ Այսօր քո բանակցային օրակարգը անկախ քեզանից գլխիվայր է փոխվել»,-ասաց նա։

Ex-FM blames Pashinyan's ‘incompetence' for fall of Artsakh
Former Foreign Minister Vartan Oskanian blames Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan's policy failures and “incompetence” for Azerbaijan’s seizure of Artsakh (Nagorno-Karabakh) which triggered a mass exodus of Armenians.
In a video posted on Facebook on Monday, the diplomat called out the Armenian leadership’s silence over Azerbaijan's terrorism charges against former and current Artsakh officials detained by Baku.
“In 30 years, have you ever heard anyone talking about terrorism in connection with Nagorno-Karabakh? Neither the international community nor even Azerbaijan has said such a thing. Are you saying that when the Minsk Group co-chairs held meetings with the Artsakh leaders in Armenia, they actually met with terrorists? Why is the Foreign Ministry remaining silent?” he said.
The ex-foreign minister underscored the Armenian history never saw “anything like this”. He claimed Pashinyan “ignored” both public and backroom advice from the diplomatic corps.
“We fell victim to one man's wrong policy, his incompetence and inaction. And today we are facing new challenges, a new decisive stage,” Oskanian said, warning that Pashinyan's negotiating agenda has "turned upside down".