Միայն մի քանի հարյուր մարդ է մնացել Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաքում, այդ թվում՝ հիվանդներ, հաշմանդամներ և տարեցներ։ «Ռոյթերզ»-ի փոխանցմամբ, երեքշաբթի այդ մասին ասել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պաշտոնյան՝ դատարկ փողոցները բնութագրելով որպես «սյուրռեալիստական»։
Ադրբեջանական ուժերը վերահսկողության տակ են վերցրել էթնիկ հայերով բնակեցված Լեռնային Ղարաբաղը՝ առաջացնելով ավելի քան 100,000 հայերի արտագաղթը։
«Քաղաքն այժմ ամբողջովին ամայացած է»,- տեսահոլովակի միջոցով ասել է ԿԽՄԿ թիմի ղեկավար Մարկո Սուչին Ղարաբաղի մայրաքաղաքից։
«Հիվանդանոցները... չեն գործում, բուժանձնակազմը հեռացել է, դիահերձարանի տնօրենն էլ է գնացել: Այսպիսով, այս տեսարանը բավականին սյուրռեալիստական է։ ԿԽՄԿ-ի թիմն այժմ փնտրում է արգելափակված բնակիչներին»,-ասել է նա։
Նրանցից մեկը Սուսաննան է՝ տարեց, անկողնում գամված քաղցկեղով հիվանդ, ով սկսել էր անեմիայի և թերսնման նշաններ ցույց տալ։
«Պետք է ասեմ, որ բավականին դժվար է գտնել կարիքավոր խոցելի մարդկանց, Սուսաննային գտնելն իսկապես զգացմունքային պահ էր։ Նրան շտապօգնության մեքենայով տարհանել են Հայաստան», - ասել է նա:
Ստեփանակերտում ադրբեջանական ներկայության մասին հարցին ի պատասխան Մարկո Սուչին ասել է՝ ոստիկանական ուժերը հսկում են փողոցները:

МККК: В Степанакерте осталось всего несколько сотен человек
В Степанакерте осталось всего несколько сотен человек, среди которых – пациенты, люди с ограниченными возможностями и пожилые. Как пишет Reuters, об этом во вторник заявил представитель Международного комитета красного креста (МККК), назвав пустые улицы Степанакерта «сюрреалистическими».
Азербайджанские силы взяли под контроль населенный этническими армянами Нагорный Карабах, вызвав вынужденное переселение свыше 100 000 армян в Армению.
«Город сейчас почти полностью пустой», – заявил представитель Международного комитета Красного Креста (МККК) Марко Сучи.
«Больницы…не действуют, медперсонал – уехал, уехал также и директор морга. Поэтому эта сцена является довольно сюрреалистической. Команда МККК сейчас ищет граждан, которым не удалось выбраться», – отметил он.
Одна из таких граждан – Сусанна, это пожилая женщина, прикованная к постели из-за рака.
«Стоит отметить, что довольно трудно найти нуждающихся и уязвимых людей, когда мы нашли Сусанну, это было действительно эмоциональным моментом. Она была доставлена в Армению на карете скорой помощи», – отметил он.
В ответ на вопрос об азербайджанском присутствии в Степанакерте он ответил, что полицейские уже патрулируют улицы.