ՀՀ ԱԳՆ. Խստորեն դատապարտում ենք Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Ռուբեն Վարդանյանի և այլոց ձերբակալությունները
Հայաստանի արատքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ հաստատելով Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի առաջնորդների՝ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Ռուբեն Վարդանյանի և այլոց ձերբակալությունները։
«Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի առաջնորդների՝ Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Արայիկ Հարությունյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Ռուբեն Վարդանյանի և այլոց ձերբակալությունները։
Չնայած ԼՂ ներկայացուցիչների հետ երկխոսությանը, հայերի իրավունքների հարգման և պաշտպանության, նրանց վերադարձը ԼՂ չխոչընդոտելու պատրաստակամության, տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման վերաբերյալ Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններին, Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները շարունակում են կամայական ձերբակալությունները:
Հայաստանի Հանրապետությունը բազմիցս, այդ թվում՝ սեպտեմբերի 23-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի հարթակից, բարձրաձայնել է այդպիսի գործողությունների բացառումը երաշխավորելու անհրաժեշտության մասին։ Սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն իսկ դիմում է ներկայացրել ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին Ադրբեջանից պահանջելով ձեռնպահ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայիս կամ նախկին ղեկավարության կամ զինվորականների նկատմամբ պատժիչ գործողություններից։
Հայաստանի Հանրապետությունը կձեռնարկի բոլոր հնարավոր քայլերն ապօրինաբար ձերբակալված ԼՂ ներկայացուցիչների իրավունքները միջազգային, այդ թվում՝ դատական ատյաններում պաշտպանելու համար։
Նաև կոչ ենք անում միջազգային գործընկերներին հետամուտ լինել մինչ օրս Ադրբեջանին ուղղված բոլոր՝ ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության վերաբերյալ իրենց ուղերձներին և խնդիրը հասցեագրել թե´ Ադրբեջանի հետ երկկողմ հարաբերությունների տիրույթում, թե´ տարբեր միջազգային ատյաններում»։

МИД Армении: Ереван предпримет все возможные шаги для защиты прав задержанных Баку руководителей Нагорного Карабаха
11:11 04/10/2023
Решительно осуждаем задержания Азербайджаном лидеров Нагорного Карабаха – Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, Давида Ишханяна, Рубена Варданяна и других, говорится в заявлении министерства иностранных дел Армении.
«Несмотря на диалог с представителями Нагорного Карабаха, заявления высокопоставленных должностных лиц Азербайджана о готовности готовности уважать и защищать права армян, не препятствовать их возвращению в Нагорный Карабах и установить мир в регионе, правоохранительные органы Азербайджана продолжают произвольные задержания.
Республика Армения неоднократно, в том числе 23 сентября с трибуны Генеральной ассамблеи ООН, заявляла о необходимости гарантировать исключение подобных действий. 28 сентября Республика Армения уже подала заявление в Международный суд ООН о применении обеспечительной меры по делу Армения против Азербайджана, расследуемому в рамках Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, с требованием воздерживаться от карательных действий в отношении нынешнего или бывшего руководства или военных Нагорного Карабаха.
Республика Армения предпримет все возможные шаги для защиты прав незаконно задержанных представителей Нагорного Карабаха в международных, в том числе в судебных инстанциях.
Мы также призываем международных партнеров быть последовательными во всех обращенных к Азербайджану посланиях относительно защиты прав и безопасности народа Нагорного Карабаха и решать эту проблему как в сфере двусторонних отношений с Азербайджаном, так и в различных международных инстанциях», – говорится в заявлении.