Նոյեմբերին Բելառուսում կկայանա ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհուրդը
Նոյեմբերին Բելառուսում տեղի կունենա ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը՝ պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարների խորհուրդների և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների համատեղ նիստը: ТАСС-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՌԴ ՊՆ միջազգային համագործակցության վարչության պետի տեղակալ Դմիտրի Ռյաբիխինը։
«Նոյեմբերին Բելառուսի Հանրապետությունում տեղի կունենա պաշտպանության նախարարների, արտաքին գործերի նախարարների և պետանվտանգության քարտուղարների խորհրդի համատեղ նիստը, և կկայանա Հավաքական անվտանգության խորհրդի ևս մեկ նիստ՝ մեր պետության ղեկավարի գլխավորությամբ»,- ասել է նա՝ Belarus Today հրատարակչությանը տված հարցազրույցում։
Բացի Բելառուսից, որը 2023 թվականին նախագահում է ՀԱՊԿ-ում, կազմակերպության մեջ են մտնում Հայաստանը, Ռուսաստանը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը։

Заседания Совета коллективной безопасности и Совета министров обороны стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) пройдут в Белоруссии в ноябре. Об этом сообщил заместитель начальника департамента международного военного сотрудничества Минобороны республики полковник Дмитрий Рябихин, пишет ТАСС.
«В ноябре Республика Беларусь будет принимать совместное заседание совета министров обороны, министров иностранных дел, секретарей государственной безопасности. И будет очередная сессия совета коллективной безопасности под руководством главы нашего государства», – сказал он в интервью издательскому дому "Беларусь сегодня", видеозапись которого размещена на канале в YouTube.
Помимо Беларуси, которая в 2023 году председательствует в ОДКБ, в организацию входят Россия, Армения, Казахстан, Киргизия и Таджикистан.