Մարիա Զախարովա. Նրանք Պրահայում և Բրյուսելում Հայաստանին համոզեցին մոռանալ ԼՂ-ի հայերի իրավունքների և անվտանգության մասին
15:53 04/10/2023
Ֆրանսիայի տեղը չէ պարտավորությունների մասին խոսելը: Այս մասին հոկտեմբերի 4-ին կայացած ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Երևան կատարած այցի ժամանակ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Քեթրին Կոլոննայի հայտարարությունները, թե Ռուսաստանի Դաշնությունը որևէ պարտավորություն չի կատարել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում։
«Եթե ես լինեի Քեթրին Կոլոննան՝ բոլոր դեպքերում կլռեի այն երկրների միջև հարաբերությունները լուծելու երաշխիքների և պարտավորությունների մասին, որտեղ Ֆրանսիան իրեն անվանում է կամ համարում է միջնորդ: Ավելի լավ կլիներ, եթե նա նախ զեկուցեր Մինսկի պայմանավորվածությունների մասին։ Ի վերջո, դրանք ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևեր են։
Կրկին սուտ, դարձյալ ֆրանսիական դիվանագիտության թորշնած փորձը՝ խաղալու Ղարաբաղի հարցի, տարածաշրջանից հեռացած հայ բնակչության ծանր մարդասիրական իրավիճակի վրա»,-նշել է նա։
Զախարովայի խոսքով, Ռուսաստանը դադարեցրեց արյունահեղությունը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին, 2020-2022 թվականներին համաձայնեցրեց մի շարք եռակողմ հայտարարություններ, Բաքվի և Երևանի հաշտեցման համար այսպես կոչված, «ճանապարհային քարտեզը»: Իրավիճակը կարգավորելու հենց  ռուսական այս մշակումներն էին, որոնք սկսել են անամոթաբար կրկնօրինակվել ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի կողմից, իսկ հետո պարզապես խեղաթյուրվել՝ իրենց շահերին համապատասխան՝ թքած ունենալով այս տարածաշրջանի բնակչության վրա։
«Ի՞նչ արեց Ֆրանսիան, ի՞նչ արեց Բրյուսելը, ողջ ԵՄ-ն: Կոնկրետ գործողություննե՞ր: Այս ուղու վրա Վաշինգտոնի հետ կապվելն անիմաստ է... Բացի խոսքերից, բացի այս անվերջանալի, ձգձգվող համաշխարհային PR արշավից։ Նրանք Պրահայում և Բրյուսելում Հայաստանի ղեկավարությանը համոզեցին մոռանալ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների և անվտանգության մասին, ինչը հանգեցրեց ներկայիս ճգնաժամին: Հարցը միայն այն է, որ երբ Բրյուսելի հովանու ներքո և, կարծում եմ, Վաշինգտոնի դրդմամբ, Հայաստանի ղեկավարությունը նոր պարտավորություններ ստանձնեց, նրանք որևէ կերպ՝ ո՛չ գրավոր, ո՛չ բանավոր, չեն արձանագրել Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների կարգավիճակը, անվտանգությունը և երաշխիքները»,-ասել է Զախարովան։

Мария Захарова о заявлениях главы МИД Франции в Ереване: «Я бы на месте Катрин Колонна все-таки помолчала»
Не Франции говорить про обязательства. Об этом заявила на брифинге 4 октября представитель МИД РФ Мария Захарова, комментируя заявления главы МИД Франции Катрин Колонны в ходе ее визита в Ереван о том, что РФ не выполнила какие-то обязательства по урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном.
«Я бы на месте Катрин Колонна все-таки помолчала по поводу гарантий и обязательств по урегулированию отношений между странами, где Франция себя сама называет или считает посредником. Лучше бы она про Минские договоренности сначала отчиталась. Все-таки это резолюции СБ ООН.
Опять ложь, опять вялая попытка французской дипломатии сыграть на карабахском вопросе, на тяжелой гуманитарной ситуации армянского населения, покинувшего регион», – отметила она.
По ее словам, Россия остановила кровопролитие 9 ноября 2020 года, согласовала комплекс трехсторонних заявлений в период с 2020 по 2022 годы, так называемую «дорожную карту» примирения Баку и Еревана, именно эти наработки России по урегулированию ситуации стали беззастенчиво копироваться ЕС и США, а потом просто искажаться – в угоду их интересам, без заботы о населении этого региона.
«А что сделала Франция, что сделал Брюссель, весь ЕС? Конкретные действия? К Вашингтону бесполезно уже обращаться на этом треке… Кроме слов, кроме этой бесконечной, затянувшейся глобальной пиар-акции? Они убедили армянское руководство в Праге и Брюсселе забыть о правах и безопасности армян Нагорного Карабаха, следствием этого и стал нынешний кризис. Вопрос только в одном, что когда под эгидой Брюсселя, и я думаю по наущению из Вашингтона, руководство Армении брало на себя новые обязательства, они никаким образом – ни письменно, ни устно – не зафиксировали статус, безопасность и гарантии жителей Нагорного Карабаха», – сказала Захарова.