Առկա է անհրաժեշտություն ԼՂ-ում ունենալ անկախ միջազգային դիտորդական առաքելություն. ԱՄՆ պետքարտուղարություն
08:15 04/10/2023
Միացյալ Նահանգները շարունակում է շփումներն Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարության հետ ամենաբարձր մակարդակներում՝ արժանապատիվ և տևական խաղաղության հասնելու համար: Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում  ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի փոխխոսնակ Վեդանտ Պատելը, գրում է «Ամերիկայի ձայն»-ը։
«Այս վերջին շաբաթվա ընթացքում և դրանից հետո մենք կրկնում ենք Լեռնային Ղարաբաղում ավելի երկարաժամկետ, անկախ միջազգային դիտորդական առաքելություն ունենալու մեր կոչը՝ ապահովելու համար թափանցիկություն և վստահ լինելու համար, որ էթնիկ հայերի իրավունքները և անվտանգությունը կպաշտպանվի, մասնավորապես, նրանց, ովքեր կարող են վերադառնալ, ինչպես նաև [կպահպանվի] մշակութային ժառանգության օբյեկտները, ինչը, իհարկե, համահունչ է Ադրբեջանի հրապարակային հայտարարություններին և նրանց ստանձնած միջազգային պարտավորություններին»․- մշել է նա։
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ Վեդանտ Պատելը հավելել է, որ ռուսական ռազմական ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է մտահոգիչ լինել, սակայն Միացյալ Նահանգները կշարունակի ներգրավված մնալ Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարության հետ, որպեսզի հնարավոր դառնա հասնել արժանապատիվ և տեւական խաղաղությանը:
Անդրադառանալով վերջերս ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելության այցին Լեռնային Ղարբաղ և ՄԱԿ-ի խոսնակի մեկնաբանություններին այդ առիթով՝ Պատելն ընդգծել է.
«Մենք, իհարկե, գնահատում ենք ՄԱԿ-ի խոսնակի մեկնաբանությունները, բայց դա չի փոխում Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը... Մենք շարունակում ենք հավատացած լինել, նույնիսկ ՄԱԿ-ի այցի լույսի ներքո, որ առկա է մեծ ցանկություն և անհրաժեշտություն Լեռնային Ղարաբաղում ունենալ ավելի երկարաժամկետ անկախ միջազգային դիտորդական առաքելություն: Կարծում ենք, որ դա կապահովի թափանցիկություն և համապատասխան հավաստիացումներ, որ կապահովվեն իրավունքներն ու անվտանգությունը, որի վերաբերյալ մենք շարունակում ենք խորը մտահոգություն ունենալ»։

Ведант Патель: Налицо необходимость создания долгосрочной независимой международной наблюдательной миссии в Нагорном Карабахе
10:49 04/10/2023
Мы уважаем право каждой страны присоединиться к МУС, заявил на брифинге 3 октября представитель Госдепа США Ведант Патель, коснувшись ратификации парламентом Армении Римского статута, что в частности вызвало бурную реакцию со стороны РФ.
Отметим, 3 октября Национальное Собрание Армении приняло проект закона «О ратификации подписанного 17 июля 1998 г. Римского статута Международного уголовного суда (МУС) и принятии заявления об ретроактивном признании юрисдикции МУС в соответствии со ст.12.3 Статута». Парламент принял законопроект 60 голосами «за» и 22 «против». Оппозиционные фракции НС «Армения» и «Честь имею» проголосовали «против».
«Мы уважаем суверенитет и независимость Армении, и мы, конечно же, оставим на усмотрение правительства Армении возможность комментировать законодательные процессы. Мы уважаем право каждой страны присоединяться к МУС, и нас поощряют многие государства, включая Армению, которые взяли на себя обязательства по обеспечению справедливости, ответственности за геноцид, военные преступления и преступления против человечности», – сказал Ведант Патель.
Отвечая на вопрос, будут ли Соединенные Штаты защищать Армению от потенциальной российской агрессии, он указал:
«Соединенные Штаты будут продолжать играть роль во взаимодействии с руководством Азербайджана и Армении на самых высоких уровнях – для достижения достойного и прочного мира.
И вы также видели, как мы на прошлой неделе и далее повторяли наш призыв – к созданию долгосрочной независимой международной наблюдательной миссии в Нагорном Карабахе, чтобы обеспечить прозрачность и заверения в том, что права и безопасность этнических армян будут защищены, особенно для тех, кто, возможно, пожелает вернуться, а также для защиты объектов культурного наследия, что, конечно же, вытекает из публичных заявлений Азербайджана, а также его международных обязательств».