Արցախից բռնի տեղահանված 6592 երեխա արդեն հաճախում է դպրոց
Այսօրվա դրությամբ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված 100 հազար 632 անձ Հայաստանում է։ Վերջին ժամերին այս թիվը չի փոխվել։ Հաշվառվել և նույնականացվել է 98 հազար անձ։ Ասուլիսում տվյալները ներկայացրեց Նիկոլ Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
Դպրոցահասակ երեխաների թիվն ավելի քան 21 հազար է, նրանցից 6592 աշակերտ արդեն հաճախում է տարբեր դպրոցներ.
Արագածոտնի մարզ՝ 329 աշակերտ
Արարատ` 1112
Արմավիր` 516
Գեղարքունիքի` 303
Լոռի` 352
Կոտայք` 1118
Շիրակ՝ 237
Սյունիք` 237
Վայոց Ձոր` 117
Տավուշի մարզ` 170
Երևան՝ 2201։
Ն.Բաղդասարյանն ասաց, որ ԼՂ բռնի տեղահանված ուսուցիչների դեպքում գործում է նոր կարգ. ուսուցիչները կուղեգրվեն ԿԳՄՍ նախարարության կողմից և առանց մրցույթի կարող են համալրել թափուր տեղերը։

Дети из Арцаха продолжают учебу в школах Армении
По положению на данный момент из Республики Арцах в Армению переселены 100 тысяч 632 гражданина. Поставлены на учет и идентифицированы 98 тысяч человек. Об этом на пресс-конференции заявила пресс-секретарь премьер-министра РА Назели Багдасарян.
Число детей школьного возраста составляет более 21 тысячи, из них 6592 ребенка уже посещают различные школы.
Араратская область – 329
Арарат – 1112
Армавир – 516
Гегаркуник – 303
Лори – 352
Котайк – 1118
Ширак – 237
Сюник – 237
Вайоцдзор – 117
Тавушская область – 170
Ереван – 2201.
Н. Багдасарян отметила, что в случае с учителями из Нагорного Карабаха действует новый порядок: учителя будут направлены министерством образования, науки, культуры и спорта РА, и без конкурса займут вакантные места.