Արթուր Խաչատրյան. Ալիևի դեմարշը ցույց տվեց, որ Ադրբերջանը լրացուցիչ պայման է ներկայացրել Հայաստանին
«Հայաստանի իշխանությունը հավանաբար հույս ուներ, որ Ադրբեջանն իր արյան ծարավը կլրացնի միայն Արցախով։ Բայց Ալիևի երեկվա դեմարշը ցույց տվեց, որ նրանք միայն Արցախով չեն բավարարվելու ու լրացուցիչ պահանջ են ներկայացրել Հայաստանին, ինչի մասին մենք տարիներ ի վեր զգուշացնում ենք»,-խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ,  դաշնակացական գործիչ Արթուր Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 5-ին Իսպանիայի  Գրանադա քաղաքում  նախատեսված էր Փաշինյան-Ալիև հանդիպում, որին պետք է մասնակցեին նաև ԵՄ-ի, Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի ղեկավարները։ Երեկ Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց, որ չի մասնակցելու հանդիպմանը։
Խաչատրյանի խոսքով, ամենայն հավանականույթամբ առաջնային պահանջը եղել է այսպես կոչված անկլավների  վերաբերյալ։
«Դրա «լեգիտիմությունն» Ադրբեջանին տվել է կամ նրա բերանը լեզու է դրել Փաշինյանը, նրա խմբակցության անդամները։ Իհարկե, եղել է նաև միջանցքի խնդիրը, որքան էլ Իրանը չհերքի, որ համաձայնվել է, որ երկաթգծի մի ճյուղ անցնի իր տարածքով»,-ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Խաչատրյանն ամփոփեց՝ եթե Փաշինյանը կարծում էր, որ կտա Արցախն ու կփրկի Հայաստանը, ապա հիմա տեսնում է, որ այդպես չէ, Ալիևի դեմարշը դրա հետևանքն է։

Opposition MP says Azerbaijan put forth new demands for peace deal with Armenia
Azerbaijani President Ilham Aliyev’s pullout of EU-brokered meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan confirms Baku has set forth new demands for a peace deal with Armenia, opposition MP Artur Khachatryan claims.
“The Armenian authorities probably hoped that Azerbaijan would quench its thirst for blood after Artsakh’s takeover. However, yesterday's demarche of Azerbaijani President Ilham Aliyev indicates that Baku will not be satisfied only with Artsakh and has presented additional demands to the Armenian authorities,” he told a press briefing on Thursday.
"This is exactly what we have been warning about for years," added Khachatryan, who represents the opposition Hayastan bloc.
Pashinyan and Aliyev were to meet in Granada, Spain, on the sidelines of the European Political Community summit on October 5. They were expected to be joined there by European Council President Charles Michel, French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz. However, Aliyev refused to attend the talks with Pashinyan at the last minute,
The lawmaker said Baku's main demand most likely concerned the so-called “enclaves”.
"Azerbaijan’s demand has been “legitimized” by Nikol Pashinyan and members of his faction. Of course, there was also the issue of the corridor," the MP emphasized.