ԵԽ նախարարների կոմիտեն և ԵԽԽՎ համատեղ նիստ կանցկացնեն նվիրված Լեռնային Ղարաբաղին
Հոկտեմբերի 10-ին տեղի է ունենալու Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեի և Խորհրդարանական վեհաժողովի համատեղ նիստը (Joint Committee)՝ նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վերջին զարգացումներին։ Այս մասին տեղեկանում ենք Եվրոպայի խորհրդում ՀՀ գրասենյակից։
Նախատեսվում է քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքներին և հումանիտար իրավիճակին, ինչպես նաև Ադրբեջանի միջազգային պարտավորություններին վերաբերող հարցեր։
Համատեղ կոմիտեի հանդիպումը նախաձեռնել է ԵԽԽՎ նախագահ Թինի Քոկսը։ Նախարարների կոմիտեն հոկտեմբերի 4-ի որոշմամբ հավանություն է տվել հանդիպում անցկացնելու առաջարկին և օրակարգին։
Համատեղ կոմիտեի գործառույթն է քննարկել այն խնդիրները, որոնք ընդհանուր են նախարարների կոմիտեի և Խորհրդարանական վեհաժողովի համար, և խթանել այս երկու մարմինների կողմից ընդունված առաջարկությունների գործնական իրականացման հնարավորությունները:

Состоится совместное заседание Комитета министров СЕ и ПАСЕ по вопросу Нагорного Карабаха
10 октября состоится совместное заседание (Joint Committee) Комитета министров Совета Европы и Парламентской ассамблеи, посвященное последним событиям вокруг Нагорного Карабаха. Об этом сообщают из армянского офиса СЕ.
Согласно информации, предусматривается обсуждение вопросов, касающихся прав армян Нагорного Карабаха и гуманитарной обстановки, а также международных обязательств Азербайджана.
Заседание совместной комиссии было инициировано президентом ПАСЕ Тини Коксом. Комитет министров утвердил предложение и повестку заседания 4 октября.