Արցախի Հանրապետության նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի սպառնում է ցմահ ազատազրկում։ «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել են Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունում և պետական անվտանգության ծառայությունում։
Նշվում է, որ հոկտեմբերի 3-ին Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը Արայիկ Հարությունյանին բերման է ենթարկել Ստեփանակերտում։ Ըստ աղբյուրի՝ նա մեղադրվում է Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի տասից ավելի հոդվածներով, առավելագույն պատիժը ցմահ ազատազրկումն է։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի սահմանապահները ձերբակալել են Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, , ԼՂ ԱԺ նախագահ Դավիթ Իշխանյանին, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, Արցախի նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին։

Former Artsakh President Arayik Harutyunyan is facing a life prison sentence in Azerbaijan if convicted, RIA Novosti reported on Thursday, citing the Prosecutor General's Office and the State Security Service of Azerbaijan.
He has been charged under more than ten articles of Azerbaijan’s Criminal Code, including with “waging a war of aggression” against Azerbaijan and “committing war crimes”.
Harutyunyan was arrested and taken to Baku on October 3. Earlier in the same day, Azerbaijani media reported the arrests of the two former Artsakh presidents, Bako Sahakyan and Arkady Ghukasyan, as well as parliament speaker David Ishkhanyan.