Արցախի պետական ջազ նվագախումբի գործիքները փրկվել են և արդեն հնչում են Երևանում
Արցախի պետական ջազ նվագախումբը, որը ստեղծվել էր 2004-2005 թվականին, որոշակի խնդիրներ հաղթահարելուց հետո 2022-ի հունվարից նոր մոտեցումներով, նոր գաղափարներով, նոր ոճով ու կիսանոր կազմով սկսել էր ակտիվ ստեղծագործական գործունեությունը։ Նվագախումբը համերգներ էր ունենում ոչ միայն Արցախում, նաև Հայաստանում։ Արցախից բռնի տեղահանվածների թվում են նաև նվագախմբի տղաները, որոնք ամբողջ կազմով Հայաստանում են՝ իրենց հետ բերելով նաև իրենց գործիքները։
Panorama.am-ը զրուցել է նվագախմբի տնօրեն Տիգրան Սուչյանի հետ։
Panorama.am-Արցախի պետական ջազ նվագախումբը հոկտեմբերի 5, 6, 7, 8-ին համերգներ ունի Ulikhanyan Jazz-Club-ում։ Նվագախմբի անդամները Արցախից են ու, հաշվի առնելով այն, ինչ տեղի ունեցավ Արցախի Հանրապետությունում, արդյո՞ք դժվար չէ նորից միավորվել ու ելույթ ունենալ։
Տիգրան Սուչյան-Ուլիխանյան ակումբի և Երևանի երաժիշտների նախաձեռնությամբ կազմակերպել ենք համերգներ, որպեսզի մեր տղաներին ասենք բարի գալուստ երևանյան ջազային երաժիշտների մեծ ընտանիք։
Իհարկե, հոգեպես շատ դժվար է շատ մարդկանց համար, բայց, կարծում եմ, երաժշտությունը հենց այն բժշկությունն է ու բուժում է բոլոր տեսակի հոգևոր ցավերը։ Կարծում եմ՝ ամենաճիշտը նվագելն է։
Panorama.am-Արդյո՞ք ամբողջ կազմն է մասնակցում համերգներին։
Տիգրան Սուչյան-Կազմի մոտավորապես 90 տոկոսը մասնակցում է, բացառությամբ 2-3 հոգու, որոնք դեռ պատրաստ չեն հասկանալի պատճառներով։ Մենք նրանց կսպասենք, ասել ենք՝ երբ պատրաստ լինեք, կարող եք միանալ մեզ։ Կսպասենք, ինչքան պետք է։
Panorama.am-Ի՞նչ ծրագրով եք ելույթ ունենում։
Տիգրան Սուչյան-Մենք արդեն մեկուկես տարի է ունենք ծրագիր՝ հիմնականում կազմված է հեղինակային գործերից, հեղինակային գործիքավորումներից, նաև համաշխարհային դասական ջազային ստեղծագործություններից։ Ծրագիրը թարմացրեցինք և ավելացրեցինք ևս մի քանի ստեղծագործություն։ Մեզ միացան երևանյան ջազ երաժիշտները։ Նրանք բոլորը մեզ հետ են, և մենք շարունակելու ենք նվագել։
Panorama.am-Հնարավոր եղե՞լ է նվագախմբի գործիքները Արցախից տեղափոխել Հայաստան։
Տիգրան Սուչյան-Այո, հնարավոր եղել է շնորհիվ մեր ընկերների։ Հատկապես, Նաիրի Մուրադյանը մեզ օգնեց, գործիքների մեծ մասը տեղափոխել է, իսկ մնացած մասը տարբեր մարդկանց օգնությամբ հատ առ հատ տեղափոխել ենք և շնորհակալություն Արցախի ԿԳՄՍ նախարարության ժամանակակից արվեստների վարչության պետ Ապրես Մարգարյանին, նա գործիքների վերջին կտորները հասցրեց բերել և ոչ միայն ջազ նվագախմբի, այլ նաև տարբեր ՊՈԱԿ-ների խմբերի գործիքները։ Ամեն ինչ ստացվեց, ոչ մի բան չթողեցինք։ Դա մեզ համար շատ կարևոր է։
Panorama.am-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում Արցախի պետական ջազ նվագախմբի գործունեությունը Հայաստանում։ Կշարունակի՞ ելույթ ունենալ որպես Արցախի պետական ջազ նվագախումբ, թե ...
Տիգրան Սուչյան-Հուսով եմ՝ պետությունը նախարարության միջոցով մեզ որևէ հարթակ կտրամադրի կամ որևէ ստատուս մեզ կտա։ Մեծ հույս ունեմ, այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում, կապի մեջ եք պատկան մարմինների հետ։ Բայց ամեն դեպքում, անկախ ամեն ինչից, ես և իմ ընկերները, նվագախմբի տղաները բոլորս պատրաստակամ ենք շարունակելու մեր գործունեությունը։ Այս տարիների մեր արած գործը չենք ուզում ջուրը գցենք, մենք անպայման պետք է շարունակենք նորովի։

Музыкальные инструменты джаз-оркестра Арцаха спасены и уже звучат в Ереване
Государственный джаз-оркестр Арцаха, созданный в 2004-2005 годах, преодолев определенные проблемы, с января 2022 года начал свою активную творческую деятельность с новыми подходами, новыми идеями, новым стилем и полуновым составом. Новым директором оркестра стал Тигран Сучян. Оркестр выступал с концертами не только в Арцахе, но и в Армении. Среди вынужденных вследствие этнической чистки Азербайджанца переселенцев из Арцаха – и парни из оркестра, которые в полном составе сейчас находятся в Армении, привезли с собой и свои музыкальные инструменты.
Корреспондент Panorama.am побеседовала с директором оркестра Тиграном Сучяном.
– У Государственного джаз-оркестра Арцаха 5, 6, 7, 8 октября концерты в Ulikhanyan Jazz-Club. Участники оркестра – из Арцаха, и, учитывая то, что произошло в Республике Арцах, не сложно ли снова собраться и выступать?
– По инициативе Ulikhanyan Jazz-Club и музыкантов Еревана мы организовали концерты, чтобы сказать нашим ребятам: добро пожаловать в большую семью ереванских джазовых музыкантов.
Конечно, многим людям очень тяжело морально, но, я думаю, музыка – это лекарство, она лечит любые душевные боли. Я считаю, что самое правильное – это играть.
– В концертах участвует весь состав?
– Участвует примерно 90 процентов состава, за исключением 2-3 человек, которые еще не готовы, по понятным причинам. Мы их подождем, сказали им: когда будете готовы – можете присоединиться к нам. Будем ждать столько, сколько понадобится.
– С какой программой выступите?
– Программа эта у нас уже полтора года, она в основном состоит из авторских произведений, авторских аранжировок, а также мировых классических джазовых произведений. Мы обновили программу и добавили еще несколько произведений. К нам присоединились джазовые музыканты из Еревана. Они все с нами, и мы продолжим играть.
– Была возможность перевезти инструменты оркестра из Арцаха в Армению?
– Да, это стало возможным благодаря нашим друзьям. В частности, нам помог Наири Мурадян, он перевез большую часть инструментов, а остальные мы перевозили с помощью разных людей. И спасибо начальнику отдела современного искусства Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Апресу Маргаряну, ему удалось привезти последние остающиеся  инструменты –  и не только джазового оркестра, но и инструменты разных групп ГНКО. Все получилось, мы ничего не оставили. Это очень важно для нас.
– Как вы представляете деятельность Государственного джаз-оркестра Арцаха в Армении? Будет ли он продолжать выступать как Государственный джазовый оркестр Арцаха или ?..
– Надеюсь, что государство через министерство предоставит нам какую-либо площадку или предоставит нам какой-то статус. Я очень надеюсь, работа в этом направлении ведется, мы на связи с компетентными органами. Но, в любом случае, несмотря ни на что, я и мои друзья, ребята из оркестра, все готовы продолжать нашу деятельность. Мы не хотим, чтобы проделанная за эти годы работа пропала зря, мы обязательно должны продолжать, по-новому.