Թրամփը պատրաստ է ժամանակավորապես դառնալ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ
ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պատրաստ է որոշ ժամանակով դառնալ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ, քանի դեռ հանրապետականները չեն գտել այլ թեկնածուի, գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում անելով «Fox News»-ին։
«Հանրապետականներն ինձ հարցրեցին, թե կարող եմ քննարկել խոսնակի տեղը զբաղեցնելու տարբերակը, քանի դեռ չեն գտել երկարաժամկետ թեկնածու: Ես դա կանեմ, եթե դա անհրաժեշտ լինի, եթե նրանք չկարողանան որոշում կայացնել», - Թրամփի խոսքը մեջբերում է «Fox News» հեռուստաալիքը։
Թրամփը նշել է, որ պատրաստ է «հանուն հանրապետականների կուսակցության» զբաղեցնել խոսնակի աթոռը «30, 60 կամ 90 օր ժամկետով»: Նա նաև նշել է, որ իր հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացած է նախագահական քարոզարշավի վրա։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 4-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը պաշտոնանկ է արել իր խոսնակ Քևին Մաքքարթիին։ Սա ԱՄՆ-ի պատմության մեջ ստորին պալատի խոսնակի հեռացման առաջին դեպքն է։ Նույն փորձը կոնգրեսականները ձեռնարկել են 1910 թվականին, սակայն այն հաջողությամբ չի պսակվել։

Трамп заявил, что готов временно стать спикером Палаты представителей Конгресса
Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что готов на некоторое время стать спикером Палаты представителей Конгресса, пока республиканцы не найдут другого кандидата, пишет ТАСС.
"Они [республиканцы] спросили меня, мог бы я рассмотреть вариант занять место спикера [Палаты представителей], пока они не найдут долгосрочную кандидатуру, - приводит слова Трампа телеканал Fox News. - Я иду на это не потому, что хочу. Я сделаю это, если это будет необходимо, если они не смогут принять решение".
Трамп указал, что готов "ради партии" республиканцев занять кресло спикера на срок в "30, 60 или 90 дней". Он также отметил, что его основное внимание сконцентрировано на президентской кампании.