«ՀԱՄԱՍ» խմբավորումը լուրջ սխալ է թույլ տվել՝ հանկարծակի հարձակավելով Իսրայելի վրա։ Այս մասին հայտարարել է Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը։
«Այսօր «Համաս»-ը թույլ տվեց ճակատագրական սխալ ու սկսեց պատերազմ Իսրայել պետության դեմ։ Իսրայելի պաշտպանության բանակի զինվորները կռվում են թշնամու դեմ ներթափանցման բոլոր վայրերում»,-«Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, ասել է նա։
Յոավ Գալանտը հայտարարել է պահեստազորի զանգվածային հավաք՝ Գազայի հատվածից շարունակվող հրթիռակոծման և սահմանամերձ շրջաններ զինյալների ներթափանցման հետևանքով։
Տարբեր աղբյուրների փոխանցմամբ. իրադարձությունների էպիկենտրոն է դարձել Սդերոտ քաղաքը։ ՀԱՄԱՍ-ի անդամները վայրէջք են կատարել պարապլաներներով և նավակներով, որից հետո գրավել են ոստիկանական բաժանմունքը։ Այժմ խմբի անդամները շարժվում են բնակելի տարածքների փողոցներով՝ գնդակահարելով զինվորականներին ու քաղաքացիական անձանց։
«Փողոցներում կան դիակներ և բազմաթիվ վիրավորներ։ Զոհերի ճշգրիտ թիվը դեռ հնարավոր չէ հաշվարկել։ Իսրայելական բանակը կորցրել է վերահսկողությունը Գազայի սահմանին գտնվող Էրեզ բազայի նկատմամբ։ Հրապարակվել են նաև զորանոցում սպանված իսրայելցի զինվորների կադրերը։ Զինվորների ու խաղաղ բնակիչների գերեվարման մասին լուրերը հաստատվում են»,-գրել է «Բլոկնոտ.ռու»-ն։

Министр обороны Израиля Йоав Галлант заявил, что движение ХАМАС совершило серьезную ошибку, внезапно напав на Израиль, передает РИА Новости со ссылкой на «The Times of Israel».
«Сегодня утром ХАМАС (террористическая организация) совершил роковую ошибку и начал войну против государства Израиль. Солдаты ЦАХАЛа ведут борьбу с врагом на всех участках проникновения», – сообщается в заявлении Галланта, предоставленном его канцелярией.
Министр обороны Израиля Йоав Галант объявил массовый сбор резервистов на фоне непрекращающегося ракетного обстрела из сектора Газа и проникновения боевиков в приграничные районы.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ), в свою очередь, объявила о режиме готовности к войне. Премьер Биньямин Нетаньяху в эти минуты направляется в штаб Минобороны на совещание с командованием силового блока.
Как пишет издание «Блокнот.ру», на улицах лежат трупы, много раненых. Точное количество жертв подсчитать пока невозможно. Израильская армия потеряла контроль над базой «Эрез» на границе с Газой. Также опубликованы кадры с убитыми в казармах израильскими военными. Подтверждаются слухи о захвате солдат и мирных жителей в плен.
Кроме того, палестинцы въезжают в города на пикапах и мотоциклах. Они массово уничтожают и захватывают технику израильтян. В интернете появились кадры подбитого танка Merkava 4. В результате прилётов в израильских городах горят жилые дома, машины и торговые центры. Глава военного крыла палестинского исламистского движения «Хамас» Мухаммед ад-Дейф объявил о начале военной операции «Наводнение Аль-Акса».