«Մայր Հայաստանը» և «Ազգային առաջընթացը» բոյկոտել են Երևանի ավագանու նիստը
Մեկնարկել է Երևանի նորընտիր ավագանու առաջին նիստը։ Նիստի օրակարգում Երևանի քաղաքապետի ընտրության հարցն է։ Առաջին նիսին մասնակցում են «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Հանրապետություն» և «Հանրային ձայն» կուսակցությունները։
Նիստը բոյկոտել են Անդրանիկ Թևանյանի գլխավորած «Մայր Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը և Հայկ Մարությանի գլխավոր «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը։
Երևանի ավագանու նիստին մասնակցում է ավագանու 37 անդամ, քվորում կա։
Երևանի ավագանու 65 մանդատներից «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է 24 մանդատ, «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը՝14 մանդատ, «Մայր Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքը՝ 12 մանդատ, «Հանրապետություն» կուսակցությունը՝ 8 մանդատ, «Հանրային ձայն» կուսակցությունը՝ 7 մանդատ։

The new Yerevan City Council started its inaugural meeting on Tuesday morning to appoint the next mayor of the Armenian capital.
37 councilors from the ruing Civil Contact party, Republic Party and Public Voice Party of U.S.-based blogger Vardan Ghukasyan registered for the meeting boycotted by the Mother Armenia bloc led by former opposition MP Andranik Tevanyan and former Yerevan Mayor Hayk Marutyan’s National Progress Party.
According to the results of the September 17 Yerevan municipal elections, Civil Contract party gained 24 seats, National Progress – 14 seats, Mother Armenia – 12 seats, Republic Party – 8 seats and Public Voice Party – 7 seats in the municipal council.
Since none of them won an absolute majority, the Yerevan City Council is set to elect a new mayor within the next two weeks, otherwise the council will be dissolved and new elections will be held.