Էրդողանը նորից հնչեցրել է Հայաստանին ուղղված հերթական պահանջ-նախապայմանը. Գեղամյան
«Ակնկալում ենք, որ Հայաստանի կառավարությունը առաջիկայում կորդեգրի խաղաղությանն, անվտանգությանը և բարօրությանն ուղղված քաղաքականություն։ Նորից ուզում եմ կրկնել, որ Եթե այդպես լինի, և Հայաստանը պահի իր տված խոստումները, մասնավորապես՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը, պատրաստ ենք Հայաստանի հետ քայլ առ քայլ զարգացնել մեր հարաբերությունները։ Իսկ Իրանի կառավարությանը կոչ ենք անում միանալ այս պատմական նախագծին»։
Երեք հետևություն.
◾️Հայաստանի դե-ֆակտո իշխանությունը դեռ 2020թ.-ին խոստացել է բացել միջանցք։ Հենց այս «խոսքը պահելու» մասին է անդադար նշում Էրդողանը։
◾️ Թուրքիան ոչ մի դեպքում չի բարելավելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները։ Նա օգտագործելու է այդ խայծ-թեման՝ Հայաստանից «քայլ առ քայլ» նոր կարևոր զիջումներ ստանալու համար։
◾️ Իրանը շարունակում է մնալ Սյունիքով թուրանական միջանցքի դեմ միակ իրական գործոնը։ Սա է պատճառը, որ վերջին շրջանում թուրք-ադրբեջանական երկյակը փորձում է ամեն գնով մեղմացնել իրանական դիրքորոշումը։
Այս ֆոնին Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը այցելելու է այսօր օկուպացված Շուշի, իսկ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զ. Հասանովը հրամայել է ուժեղացնել Հայաստանի հետ ռազմաճակատի գծում ծառայությունը։ Պաղեստինա-իսրայելական պատերազմի ֆոնին մեր տարածաշրջանում կարող են զարգանալ ամենածայրահեղ իրադարձությունները»։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan has renewed his demands for the opening of the “Zangezur corridor” as part of Turkey’s preconditions for normalizing relations with Armenia, says Varuzhan Geghamyan, an academic and expert on Armenian-Azerbaijani relations.
“If Armenia honors it commitments, particularly regarding the opening of the “Zangezur corridor”, Turkey is ready for step-by-step normalization of relations with Armenia,” Erdogan reportedly told his cabinet on Monday, adding that Armenia should adopt a “policy of peace and development” and urging Iran to join the “historic project”.
In a social media post on Tuesday, Geghamyan suggested that Erdogan’s remarks referred to the Armenian leadership’s “promise to open a corridor back in 2020.”
“Turkey will not normalize relations with Armenia under any circumstances and will use that bait to coerce new concessions from Armenia ‘step by step’,” the expert wrote.
“Iran remains the only real deterrent against the Turanian corridor through Syunik. This is the reason why recently the Turkish-Azerbaijani duo is trying to soften Iran’s stance at any cost,” he added.