ՌՂ խաղաղապահները պատրաստ են նպաստելու խաղաղությանը Հարավային Կովկասում․ Լավրով
Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը պատրաստ է նպաստել Հարավային Կովկասում խաղաղ կյանքի հաստատմանը, իսկ ԱՄՆ-ն ու ԵՄ-ն անկայունություն են սերմանում ։ Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի  «ՄԱԿ-ի Կանոնադրության սկզբունքների պահպանումը՝ իր ամբողջականությամբ և փոխկապակցվածությամբ, միջազգային խաղաղության և կայունության գրավականն է» հոդվածում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այժմ Բրյուսելը, հոգալով իր աշխարհաքաղաքական հավակնությունների մասին, իր «միջնորդական ծառայությունները» պարտադրում է Ադրբեջանին և Հայաստանին՝ Վաշինգտոնի հետ ապակայունացում բերելով Հարավային Կովկաս։
Այժմ, երբ Երևանի և Բաքվի ղեկավարները միմյանց միջև կարգավորել են երկու երկրների ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման հարցը, եկել է խաղաղ կյանքի հաստատման, վստահության ամրապնդման ժամանակը ։ Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը պատրաստ է ամեն կերպ նպաստել դրան», - նշել է դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը։

Russian peacekeepers ready to restore peace in South Caucasus, Lavrov says
The Russian peacekeeping mission in Nagorno-Karabakh is ready to contribute to restoring peaceful life in the now-self-dissolved South Caucasian republic, while the United States and the European Union have been sowing instability there, TASS quoted Russia’s top diplomat Sergey Lavrov as saying.
"While fostering its geopolitical ambitions, Brussels is imposing its `services as a mediator’ on Azerbaijan and Armenia, causing instability in South Caucasus jointly with Washington," Lavrov said in his article entitled "Respecting the Principles of the UN Charter as the Key to International Peace and Stability."
"Now that the leaders of Yerevan and Baku have agreed to mutually recognize each other’s sovereignty, the time has come to restore peaceful life <…>. The Russian peacekeeping mission is ready to make every contribution to that," he added.