Հենց թուլություն եք ցույց տալիս, սկսում են ձեր վրա ոտքերը սրբել. Ավետիք Չալաբյան
«Մեր երկրում կա մտքի երկու դպրո։. Մի դպրոցը՝ ինչ ուզում են թուրքերն ու ադրբեջանցիները՝ զիջենք, մենակ կարողանանք իրար հետ խաղաղ ապրել, այդ մտքի դպրոցի պարագլուխը Նիկոլ Փաշինյանն է և շատ այլ մարդիկ, որոնք շրջապատում են իրեն, և որոնց շատերին մենք անգամ չենք էլ տեսնում, բայց իրենք այդ միտքն են առաջ տանում»,- Panorama.am-ի այն հարցին, թե արդյո՞ք ժամանակավրեպ չէ «Հայաքվե» նախագծի Ցեղասպանությանն առնչվող կետը  խաղաղության օրակարգի համատեքստում, պատասխանեց նախաձեռնության անդամ Ավետիք Չալաբյանը։
Նրա խոսքով, այդ «մտքի դպրոց»-ի մաս կազմող մարդիկ հաշվի չեն առնում, որ թուրքերն ու ադրբեջանցիները չեն կանգնելու որևէ կետում, իրենց նպատակը՝ հայկական սեպը թուրքական աշխարհից հանելն է։
«Եթե մենք ուզում ենք էս երկրում, մերպատմական հայրենիքում ապրենք, տիրություն անենք, պետք է հասկանանք, որ այդ էքսպանսիային պետք է դիմադրել։ Պետք չի գնալ էն ուղիով, որ եթե մենք ուզում ենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունները վերականգնել, ցեղասպանությունից պիտի հրաժարվենք, ո՛չ, ընդհակառակը, պետք է չհրաժարվել։ Իրենց հետ հարաբերությունները պետք է վերականգնենք մեր համար բարենպաստ պայմաններով»,-ասաց նա։
Եզրափակելով խոսքը, Չալաբյանն ավելացրեց, որ ոչ  ի դեպքում չի կարելի թուլության նշաններ ցույց տալ. «Հենց թուլություն եք ցույց տալիս, սկսում են ձեր վրա ոտքերը սրբել, ոնց որ հիմա է տեղի ունենում։ Չենք կարող մենք անվերջ ունենալ թույլ իշխանություն, որն անընդհատ մեզանից զիջումներ է պահանջում»։

Аветик Чалабян: Как только вы проявляете слабость, они начинают о вас вытирать ноги
«Существует две школы мысли. Одна школа – это то, чего хотят турки и азербайджанцы: уступить, чтобы мирно существовать, и лидером этой школы является Никол Пашинян и многие другие люди в его окружении, они продвигают именно эту идею», – сказал член гражданской инициативы «АйаКве» Аветик Чалабян, отвечая на вопрос корреспондента Panorama.am, в частности, является ли ещё актуальным пункт проекта «АйаКве» о Геноциде.
По его словам, являющиеся частью этой «школы мысли» люди не учитывают, что турки и азербайджанцы не остановятся на каком-то определенном пункте, их цель – убрать армянский клин из тюркского мира.
«Если мы хотим жить в этой стране, на нашей исторической родине, быть хозяевами здесь, то должны понимать, что следует противостоять этой экспансии. Не нужно идти по пути, что, если мы хотим восстановить отношения с Турцией, то должны отказаться от факта Геноцида армян. Наоборот, не стоит отказываться. Следует восстановить с ними отношения на благоприятных для нас условиях», – добавил он.
Резюмируя, А. Чалабян отметил, что ни в коем случае нельзя демонстрировать признаки слабости: «Как только вы проявляете слабость, они начинают о вас вытирать ноги, как это происходит сейчас. У нас не может быть слабого правительства, которое постоянно требует от нас уступок».